LONDÝN, AIX EN PROVENCE. Počas jedného asi desaťsekundového bozku sa prenesie až osemdesiat miliónov baktérií. Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Microbiome.
V ľudskom tele sa nachádza viac ako sto biliónov mikroorganizmov. Tieto baktérie pomáhajú ľuďom tráviť potravu, syntetizovať živiny či predchádzať chorobám. V ústach žije viac ako sedemsto druhov baktérií. Bozky tieto baktérie dokážu meniť. Zistili to vedci z holandskej Organizácie pre aplikovaný vedecký výskum.
Zmes baktérií
U 21 párov výskumníci skúmali ich bozkávacie návyky – pýtali sa ich, ako často sa bozkávali v minulom roku alebo kedy sa bozkávali naposledy.
Potom odobrali bakteriálne vzorky z jazyka a slín pred a po desaťsekundovom bozku. Jeden člen z dvojice potom vypil probiotický nápoj, ktorý obsahoval ľahko identifikovateľnú zmes baktérií. Na druhom bozku tak vedci vedeli určiť množstvo baktérií prenesených na druhého partnera. V priemere ich bolo 80 miliónov.
„Francúzsky bozk je skvelým príkladom vystavenia sa obrovskému množstvu baktérií v krátkom čase,“ tvrdí podľa BBC vedúci výskumu Remco Kort.
Vedci tiež zistili, že zatiaľ čo sa baktérie v slinách v reakcii na bozk rýchlo menili, na jazyku boli stabilnejšie. „Zdá sa, že ak ste s niekým dlhšie, takýto vzťah vedie k podobnému súboru baktérií na jazyku,“ uviedol aj podľa časopisu Time Kort.
Ako očkovanie
Odborníci chcú teraz študovať vlastnosti baktérií na jazyku, ktoré k tomu prispievajú. „To by nám mohlo pomôcť pri budúcej bakteriálnej liečbe a taktiež by sme mohli pomôcť ľuďom s bakteriálnymi problémami,“ dodal Kort.
Bozkávanie je však podľa neho zdravé. Viaceré štúdie naznačujú, že ak sa zvyšuje rozmanitosť baktérií, je to pre telo dobrá vec. Bozkávanie tak môže pôsobiť ako forma očkovania.