LONDÝN, AIX EN PROVENCE. Najskôr vás to svrbí len minimálne, ale neodoláte a miesto na tele si poškrabete. Škrabanie vám však poskytne úľavu len na chvíľu a potom svrbenie pocítite opäť.
Štúdia v časopise Neuron tvrdí, že na vine môže byť jedna chemická látka - nazýva sa serotonín a pomáha prenášať signály medzi nervovými bunkami.
Svrbenie môžu vyvolávať viaceré faktory, od prachu cez drobné chĺpky až po vážne ochorenia kože. Väčšinou naň reagujeme škrabaním, po ňom namiesto svrbenia cítime bolesť. Testy na myšiach však ukázali, že bolesť spúšťa aj uvoľňovanie serotonínu v mozgu. Serotonín síce tlmí bolesť, ale tiež reaguje s neurónmi, ktoré prenášajú signály svrbenia, takže keď bolesť po škrabaní doznieva, objavuje sa väčší pocit svrbenia.
„U myší išlo o cyklus svrbenia a škrabania,“ povedal podľa BBC profesor Zhou-Feng Chen, riaditeľ Centra pre štúdium svrbenia Washingtonskej univerzity. „Takže to veľmi dobre ladí s myšlienkou, že svrbenie a signály bolesti sa prenášajú rôznymi, ale príbuznými cestami.“
Myšiam, ktoré nemohli produkovať serotonín, injekčne podávali látky na vyvolanie svrbenia. Tieto sa však škrabali menej ako tie s normálnym množstvom serotonínu.
U človeka nie je možné blokovať uvoľňovanie serotonínu, pretože sa podieľa na raste, starnutí aj regulácii nálady. Výskum však ukázal, že jedným z najsľubnejších spôsobov riadenia chronického svrbenia je narušiť interakciu medzi serotonínom a bunkami, ktoré prenášajú signály svrbenia do mozgu.