LONDÝN, AIX EN PROVENCE. Diagnostikovať rakovinu vaječníkov je ťažké. Jej príznaky ako nadúvanie či bolesti brucha môžu byť pripísané inej bežnej chorobe.
Táto rakovina je však veľmi agresívna a len zhruba 40 percent pacientok prežije päť rokov po jej diagnostikovaní. Jedným z najdôležitejších faktorov je pritom to, ako skoro ju objavia.
Keďže v súčasnosti neexistujú skríningy, pacientky sa musia spoliehať na návštevu lekára a správne a včasné diagnostikovanie ochorenia. Lekárom v tom teraz môže pomôcť nový test: je presnejší a spoľahlivejší.
Lepšie odlišuje
Podľa štúdie v časopise British Medical Journal dokáže nová metóda diagnostikovať rôzne typy aj štádiá rakoviny.
Je navyše navrhnutá tak, aby presne rozlišovala medzi nezhubnou benígnou cystou a zhubným nádorom, rovnako aby zistila, ako veľmi je nádor agresívny.
„Je veľmi dôležité získať správnu predoperačnú diagnózu,“ vysvetľuje podľa BBC Tom Bourne z londýnskej Imperial College.
„Ak nie je správna, pacientka môže podstúpiť rozsiahlejšiu operáciu, ako potrebuje, napríklad, keď sú vaječníky odstránené zbytočne.“
Na základe výsledkov
Test využíva viaceré informácie o pacientovi, ako sú výsledky jeho krvných testov a precízne ultrazvukové vyšetrenia na určenie dôležitej zhubnosti, typu a fázy rakoviny.
Lekári použili na vytvorenie nového testu dáta 3506 pacientov z desiatich európskych krajín v rokoch 1999 až 2007. Následne svoj inovovaný postup vyskúšali na ďalších 2403 pacientoch v rokoch 2009 až 2012.
Podľa Bourna bol test lepší ako súčasná prax vo Veľkej Británii.