LONDÝN, BRATISLAVA. Takmer 12 miliónov webov po celom svete je v ohrození. Pre vážnu chybu v publikačnom systéme Drupal môžu hackeri získať plnú moc nad webmi a dátami, ktoré im zverili návštevníci.
Využívajú na to automatizované nástroje, ktoré prehliadajú internet a automaticky napádajú každý chybný web.
Na závažnú chybu upozorňuje vývojársky tím Drupalu a k jeho výzvam sa pridávajú aj bezpečnostní analytici. Upozorňujú na to, že aktualizovať treba okamžite. Ani aktualizovaný web však nemusí byť úplne bezpečný.
Podľa britskej BBC môžu hackeri do systému inštalovať zadné vrátka a vymazať za sebou všetky stopy, ktoré by nasvedčovali tomu, že zo servera unikli citlivé údaje.
Jednoducho do existujúceho kódu publikačného systému vložia svoje vlastné fragmenty kódu a pozmenia jeho funkčnosť. Ak to spravia šikovne, ich zásah môže zostať dlhodobo nepovšimnutý.
Hackeri sa chopili príležitosti extrémne rýchlo. Už 7 hodín po verejnom oznámení chyby sa objavili prvé softvérové automaty, ktoré začali prečesávať weby.
Hackeri stavili na to, že Drupal je populárnym nástrojom pre správu obsahu webov, a obetí ktoré sú schopné pružne reagovať na výzvy vývojárov bude málo.
Analytici sú dokonca presvedčení o tom, že veľká časť inštalácií zostane bez záplat, pretože používatelia nie sú dostatočne zruční na to, aby sa o svoje weby starali.
Drupal je iba jeden z viacerých systémov na trhu, ktorý svojim zákazníkom ponúkajú formou zjednodušenej inštalácie aj poskytovatelia hostingových služieb. Medzi najznámejšie systémy patria Wordpress a Joomla.
Prevádzkovatelia postihnutých webov by preto mali zvýšiť obozretnosť, aby včas informovali svojich používateľov o možnom úniku dát, či hroziacom zneužití.
Vývojári Drupalu by v budúcnosti radi zmenili taktiku pre aktualizácie systémov. Chcú nasadiť technológiu, ktorá by sa postarala o automatické aktualizácie v prípadoch, kedy hrozí ich prevádzkovateľom vážne riziko.