NEW YORK, BRATISLAVA. Staré mobily nalepené na oknách budov pozorujú každodenný ruch, aby zmapovali biorytmus New Yorku.
Za projektom stojí nielen výskumná agentúra WatchDox , ale aj množstvo domácností, ktoré za 50 dolárov mesačne prenajali pre tento projekt svoje okno, starý smartfón a elektrickú zásuvku.
Aj keď je v hlavnej úlohe fotoaparát zabudovaný v mobile, všetko sa deje v štandardných hraniciach zachovania súkromia.
Softvér počíta ľudí vchádzajúcich a vychádzajúcich z budov, vyhodnocuje zahustenie chodníkov chodcami, či sleduje rýchlosť áut, ktoré sa pohybujú po vozovke.
Ráta frekvenciu premávky taxíkov, sleduje nákladnú a individuálnu prepravu, striehne na všetko, čo sa hýbe pred jeho kamerou. Dokonca sa snaží odhaliť aj to, ako dlho treba stáť v rade pred novinovým stánkom či úradom.
Podľa denníka Daily Mail technológia s názvom Placementer zostavuje priamo v mobiloch štatistické profily, ktoré zasiela na centrálne spracovanie.
Cieľom je premietnuť do čísel, tabuliek a grafov život v meste, aby bolo možné zlepšiť kvalitu života jeho občanov.
Mobily môžu odhaliť slabiny v infraštruktúrach, upozorniť na úseky, ktoré žiadajú v kritickú hodinu intenzívnejší dohľad či analyzovať vyťaženie ciest v rôznych časoch dňa.