SME

Pápež František uznal evolúciu aj veľký tresk: Boh nie je kúzelník

Prirodzený vývoj a veľký tresk nie sú podľa Vatikánu v rozpore s myšlienkou stvorenia.

Pápež rozprával o vede a vedcoch.Pápež rozprával o vede a vedcoch. (Zdroj: TASR/AP - ilustračné)

RÍM, BRATISLAVA. Bola tam nekonečná teplota a nekonečný tlak, hustotu i zakrivenie celého tohto raného vesmíru si ani poriadne nedokážeme predstaviť. Takto, z prvej singularity, sa nafúkol, najskôr extrémne rýchlo a potom postupne vesmír, ktorý nás dnes obklopuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myšlienka veľkého tresku sa v kozmológii objavila už koncom dvadsiatych rokov minulého storočia. Teraz sa k nej prihlásil aj Vatikán, keď o veľkom tresku, evolúcii a predstave Boha ako kúzelníka hovoril pápež František.

V pondelok navštívil Pápežskú akadémiu vied, kde odhaľoval bustu emeritnému rímskemu biskupovi Benediktovi XVI.

SkryťVypnúť reklamu

Spor o evolúciu

„Keď čítame o stvorení v Genesis, riskujeme predstavu Boha ako kúzelníka, s kúzelnou paličkou, ktorý dokáže hocičo. Ale tak to nie je,“ odkázal podľa talianskeho magazínu Vatican Insider pápež akademikom.

„Veľký tresk, ktorý je dnes najpopulárnejšou teóriou o pôvode univerza, nie je v protiklade k božskému stvoreniu, vyžaduje ho. Evolúcia v prírode nie je nekonzistentná so zmienkami o stvorení - pretože evolúcia predpokladá vytvorenie bytostí, ktoré sa vyvíjajú.“

Podľa britského denníka The Independent sú aktuálne slová pápeža určené aj na upokojenie relatívne zúrivej debaty medzi vedou a rôznymi verziami nevedeckého kreacionizmu.

Načítavam video...

Proti kreacionizmu?

Takéto myšlienky zvyčajne predpokladajú, že Boh je nielen prvým hýbateľom, ale priebežne do celého vývoja zasahuje a evolúcia nemôže byť ani nie je slepá.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, je vopred naplánovaným alebo dokonca priebežne usmerňovaným procesom - čo protirečí súčasným zisteniam prírodných vied.

„Evolúcia v zmysle spoločného predka môže byť pravdivá,“ tvrdil napríklad v roku 2005 blízky človek predchádzajúceho pápeža, viedenský kardinál Christoph Schönborn. „No evolúcia v neodarvinistickom zmysle, neriadený, neplánovaný proces, nie je.“

Mierny obrat

Paradoxne, s predchodcom myšlienky veľkého tresku prišiel rímskokatolícky kňaz Georges Edouard Lemaître. A aj otec prirodzeného výberu a evolúcie Charles Darwin vyštudoval teológiu.

Napriek tomu má Vatikán dnes povesť protivedeckej inštitúcie. To sa však postupne mení, o evolúcii ako o fakte hovoril už Ján Pavol II. A pred rokmi jezuita José Gabriel Funes, riaditeľ Vatikánskeho observatória, dokonca pripustil, že život sa môže nachádzať aj na iných planétach vo vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2009 cirkev zorganizovala darwinovskú konferenciu pri príležitosti 150 rokov od publikácie jeho slávnej knihy Pôvod druhov - už vtedy Vatikán uznal, že myšlienky evolúcie sú „kompatibilné“ s kresťanským nazeraním na stvorenie.

„Súčasné pápežovo stanovisko je dôležité,“ dodáva pre tlačovú agentúru Adnkronos prezident talianskeho Národného inštitútu astrofyziky Giovanni Bignami. „My sme priamymi potomkami veľkého tresku, ktorý vytvoril vesmír.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu