BRATISLAVA. Najskôr mu chirurgicky odstránili tumor z mozgu. Potom pokusnému zvieraťu vložil upravené kmeňové bunky obklopené gélom na miesto operácie. Bunky následne zničili zvyšky rakoviny, ktoré sa nepodarilo predtým odstrániť.
O novom úspechu v boji proti tumorom v mozgu hovorí štúdia v odbornom magazíne Stem Cells. Vedci z Harvardovej univerzity a Massachusettskej všeobecnej nemocnice vytvorili spôsob, ako toxínmi zaútočiť na rakovinové bunky a nezničiť pritom zdravé bunky či kmeňové bunky, ktoré tieto toxíny vytvárajú. Pokusy sa zatiaľ vydarili na experimentálnych myšiach a bunkových kultúrach v laboratórnych podmienkach.
„Toxíny zabíjajúce rakovinu sa s veľkým úspechom využívajú pri rakovine krvi, ale nefungujú pri tumoroch, pretože k rakovine sa len ťažko dostanete a toxíny vydržia len krátko," vysvetľuje podľa BBC Khalid Shah, ktorý výskum viedol.
„Teraz však máme kmeňové bunky, ktoré sú voči toxínom odolné a ktoré ich dokonca dokážu vytvárať a vypúšťať."
Cytotoxíny sa na liečbu rakoviny používajú už od konca deväťdesiatych rokov. Vedci totiž podľa tlačovej správy Harvardovej univerzity prišli na spôsob, ako ich namieriť na špecifické molekuly na povrchu rakovinových buniek - takže toxín neškodí zdravým bunkám.
Shahov tím však dokázal vytvoriť maličké fabriky, ktoré takéto toxíny v tele priamo produkujú. Poslúžili mu na to geneticky upravené kmeňové bunky, ktorých úprava zabránila toxínu fungovať priamo v ich vlastnom vnútri. Látka tak napádala iba rakovinové bunky.
Vedci sa v súčasnosti snažia získať súhlas na testy na ľuďoch. Počas klinických skúšok by sa malo ukázať, či terapia toxickými kmeňovými bunkami bude fungovať aj u človeka.