BRATISLAVA. Západoafrické krajiny by mohli dostať prvé vakcíny proti ebole už o dva mesiace. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sa prvé pokusy s očkovaním odštartujú o mesiac skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.
Či vôbec zaberú?
Testy by mali ukázať, či takýto boj proti smrtiacemu vírusu bude bezpečný a bude fungovať.
Ak vakcíny splnia obe podmienky, už v apríli by mali byť k dispozícii milióny vakcín určené najhoršie postihnutým krajinám.
„Správy od WHO hovoria, že ľudia bojujúci s epidémiou budú medzi prvými, na ktorých sa bude testovať očkovanie i liečba,“ hovorí podľa agentúry Bloomberg Bertrand Draguez, medicínsky riaditeľ organizácie Lekári bez hraníc. „A to je presne to, čo chceme počuť.“
V súčasnosti vyvíja očkovanie proti ebole niekoľko firiem. Najďalej sú americký Národný inštitút alergií a infekčných chorôb spolu s GSK a kanadský Úrad verejného zdravotníctva spolu s New?Link Genetics. V štádiu prípravy je aj ďalšia pätica vakcín.
Kľúčová koncentrácia
Zásadnou otázkou však zostáva, ako rýchlo budú – v prípade účinnosti očkovania - firmy schopné vyrábať svoje látky. Závisí to od množstva vírusových čiastočiek, ktoré potrebujete na jedno účinné očkovanie.
Ak podľa magazínu Science zaberie až sto miliónov čiastočiek v jednej dávke, spoločnosti dokážu do budúcoročného apríla dodať iba státisíce vakcín. Ak ich bude treba stonásobne menej, zvýši sa aj množstvo dostupnej očkovacej látky.
Práve nové testy v Libérii a Sierra Leone ukážu, aké koncentrácie budú lekári potrebovať. Množstvo nakazených pritom v postihnutých krajinách prekročilo desaťtisíc známych prípadov, takmer polovica ľudí umrela.
Odborníci pritom odhadujú, že každý mesiac sa počet nakazených zdvojnásobí a vírusu podľahne zhruba sedemdesiat percent nakazených.