MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Ak budete v najbližšej dobe na Google vyhľadávať hudbu, filmy, knihy alebo časopisy, výsledky vyhľadávaní sa budú líšiť od tých dnešných. Vyhľadávač vo výsledkoch podľa nových pravidiel potlačí nelegálne zdroje a do popredia umiestni obchodníkov s multimediálnym obsahom.
Nový algoritmus zníži bodové hodnotenie stránkam s nelegálnym obsahom, aby ich mohli predstihnúť tí, ktorí prinášajú buď legálne multimédiá, alebo informácie o nich. Zmena nastane aj v našepkávači vo vyhľadávacom poli, z ktorého vypadnú návrhy reťazcov, ktoré môžu internetistov nasmerovať k nelegálnemu sťahovaniu. Možnosti zostanú, Google ich len prestane ponúkať.
Je to nová stratégia v boji proti pirátom, ktorá nadväzuje na aktívny program filtrovania výsledkov. Podľa BBC v minulom roku spracoval Google viac ako 43 miliónov žiadostí od vydavateľských zväzov a zo svojich výsledkov vyhľadávaní odstránil viac ako 220 miliónov odkazov.
Popri tom firma prevádzkuje inteligentný expertný systém Content ID, ktorý dokáže pre účely filtrovania automaticky identifikovať obsah chránený autorskými právami. Každý deň ním preverí videoklipy, ktorých prezretie by trvalo 400 rokov.
Podsunutie legitímnych zdrojov multimediálneho obsahu na začiatok výsledkov vyhľadávania urobí firma tradičným spôsobom. Obchodné ponuky zoskupí do samostatného boxu na pravej strane vyhľadávača tak, ako to robí s ponukou konkurenčných služieb ku svojim vlastným produktom.
Priestor však bude spoplatnený, aby sa v ňom ukazovali iba tí, ktorí si za túto pozíciu zaplatia. Do akej miery sa tam budeme stretávať s ponukou repozitára Google Play, ktorý firma prevádzkuje nie je zrejmé. Z minulosti však poznáme množstvo sporov, pri ktorých firmy protestovali proti tomu, že Google zvýhodňuje svoje služby pred cudzími.
Vydavatelia a autorské zväzy si tento prístup chvália, myslia si však, že predajcovia by za zvýhodnenú pozíciu nemali platiť.