FOTO - NASA/Johns Hopkins University
BRATISLAVA. Ľad je jedna z posledných vecí, ktorú by človek čakal na planéte, ktorej povrchová teplota môže miestami presiahnuť 400 stupňov Celzia.
Fyzici z NASA napriek tomu dlho predpokladali, že niektoré oblasti Merkúru môžu mať ľadovú pokrývku. Ich odhady pred približne 20 rokmi potvrdili dáta z radarových teleskopov.
Teraz sa podľa webu Space.com sonde MESSENGER po prvýkrát podarilo poslať domov fotografické zábery ľadu v kráteroch pri severnom póle planéty. Prekvapivé je, že ľad sa na severný pól dostal pomerne nedávno a je možné, že sa v kráteroch dodnes zbiera.
Obežná dráha Merkúru je približne tretinu cesty od Slnka k Zemi. Vďaka tomu je planéta miestami mimoriadne horúca. Bez atmosféry, ktorá by energiu zo Slnka rozložila rovnomernejšie sú temné miesta na povrchu natrvalo zamrazené. Takým miestom je napríklad 113 kilometrov široký kráter, v ktorom ľad našli.
Na rozdiel od ložísk ľadu na Mesiaci sú však úložiská na Merkúre jasne oddelené od svojho okolia. To znamená, že by mohli byť geologicky pomerne čerstvé.