WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama vo štvrtok zrušil svoju plánovanú návštevu Rhode Islandu a New Yorku, aby sa mohol sústrediť na reakciu štátnej správy na prípady eboly v Spojených štátoch.
Podľa agentúry Reuters to oznámil Biely dom.
Prezident chcel hovoriť o ekonomike na Rhode Islande a získavať finančné príspevky pre demokratov v New Yorku, ale už druhý deň po sebe menil plány v reakcii na narastajúce obavy verejnosti z eboly po tom, ako sa potvrdila u druhej osoby na americkej pôde.
Obama vyhlásil, že jeho vláda bude v prípadoch eboly v USA reagovať oveľa razantnejšie a že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyšle pohotovostný tím do akejkoľvek nemocnice, v ktorej sa vírus vyskytne.
Pripomenul však, že pravdepodobnosť vzniku epidémie je v USA veľmi malá.
Medzinárodné spoločenstvo podľa neho musí pomôcť západnej Afrike. V stredu telefonoval s lídrami Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska.
Zdravotný stav jednej z dvoch nakazených sestier v Texase sa zlepšuje. Obe sestry sa starali o toho istého libérijského pacienta s ebolou, ktorý zomrel.
Iný pacient s ebolou liečený v nemocnici v Atlante, americký lekár, ktorý pracuje pre Svetovú zdravotnícku organizáciu v Sierre Leone, vydal vyhlásenie, že hoci je ebola vážne ochorenie, je možné sa z nej plne zotaviť a vrátiť do aktívneho života.
Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu John Boehner povedal, že Obama by mal zvážiť dočasný zákaz cestovania do USA zo západoafrických krajín a ďalšie opatrenia.
Svätá Lucia zakázala vstup západnej Afrike
Guinea, Libéria a Sierra Leone na ostrov nemôžu, Nigéria potrebuje potvrdenie.
Malý karibský ostrovný štát Svätá Lucia v stredu s okamžitou platnosťou zakázal vstup do krajiny cestujúcim z Guiney, Libérie a Sierry Leone, v ktorých sa šíri epidémia eboly.
Informovala o tom agentúra AP.
Premiér Svätej Lucie Kenny Anthony oznámil, že všetci návštevníci majú zakázaný vstup do krajiny dovtedy, kým sa epidémiu eboly nepodarí dostať pod kontrolu.
Malá chudobná krajina nemá podľa premiéra kapacity na riešenie podobnej krízy. Epidémia eboly by bola zničujúca pre krajinu s 200-tisíc obyvateľmi, kde cestovný ruch tvorí vyše 60 percent HDP.
Cestujúci zo štvrtej africkej krajiny, Nigérie, budú musieť predložiť aktuálne lekárske potvrdenie, že neprenášajú vírus, povedal premiér.
Môže trvať až 21 dní, kým sa u človeka nakazeného ebolou objavia známky choroby, ktoré možno zachytiť pri kontrole na letisku.
Počas tohto obdobia môže niekam odletieť a ochorieť až na mieste, tak ako sa stalo Libérijčanovi, u ktorého sa choroba prejavila v USA, kde aj zomrel.
Ľudia nakazení ebolou nie sú infekční dovtedy, kým sa u nich choroba neprejaví v podobe horúčok, bolestí tela či žalúdka. Choroba vyvoláva rozsiahle vnútorné krvácanie a zvyčajne vyústi v zlyhanie telesných orgánov. Vírus sa prenáša priamym kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami infikovaného človeka alebo nimi kontaminovanými predmetmi.