WASHINGTON, BRATISLAVA. Žili spolu v jednom byte. Libérijčan Eric Duncan s priateľkou, jej 13-ročný syn a dvaja synovci. Duncan, ktorého hospitalizovali 28. septembra, minulý týždeň zomrel na smrteľný vírus ebola.
Jeho blízki chorí nie sú. „Zatiaľ sa ani u jedného z nich neobjavili žiadne známky vírusu,“ povedal médiám starosta Dallasu Mike Rawlings. „Kontrolujeme ich dvakrát denne, všetci sú zdraví,“ povedal. Inkubačná doba na ebolu je 21 dní.
Podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je pod dohľadom 76 osôb, s ktorými sa 24-ročný Duncan mohol stretnúť.
Nakazila sa len sestrička
Z Libérie sa do Washingtonu vrátil 20. septembra letecky cez Brusel.
O osem dní prišiel do nemocnice s horúčkami a bolesťou brucha, nehospitalizovali ho však a poslali ho domov. Vtedy sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorí sú dnes pod dohľadom.
Tí zatiaľ nakazení nie sú, ale ochoreli už dvaja zdravotníci, ktorí sa o neho starali. Prvou bola 26-ročná zdravotná sestra. Potvrdili to testy na ebolu cez víkend. Nina Phamová bola prvou nakazenou na americkej pôde, hoci pri starostlivosti o pacienta používala všetky ochranné prostriedky. Nemocnica v Texase uviedla, že jej zdravotný stav je dobrý.
V stredu nemocnica potvrdila druhého nakazeného, ktorý sa o Duncana staral. Meno muža podľa Daily Express neuviedla.
Americká vláda však tvrdila, že pacientov s ebolou dokáže zvládnuť každá americká nemocnica a že zabráni, aby sa vírus šíril ďalej. Rýchle vysvetlenie preto žiada aj Biely dom.
Liečia ju krvnou infúziou
Na ebolu zatiaľ neexistuje oficiálne schválený liek. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že najúčinnejšou liečbou ostáva krvná infúzia od pacientov, ktorí dokázali vírus poraziť. Tak liečia aj Phamovú.
Podľa WHO na ebolu už zomrelo 4447 ľudí z celkového počtu 8914 nakazených. Odborníci varujú, že epidémia eboly začína byť rovnako nebezpečná ako šírenie AIDS.