BRATISLAVA. Keď ráno vstanete, môžete si napustiť pohár vlažného jadrového paliva. Voda napustená z kohútika totiž má aspoň teoreticky schopnosť naštartovať jadrovú reakciu.
Rovnaké atómy vodíka, ktoré sa nachádzajú vo vašom pohári, používa Slnko na výrobu ohromného množstva energie. Na rozdiel od pozemských nukleárnych elektrární, ktoré musia jadrá atómov štiepiť, Slnko vyrába energiu tak, že ľahké atómy vodíka vďaka ohromným teplotám a silám vo svojom jadre dokáže spojiť.
Postaviť slnko
Jadrová fúzia je na rozdiel od štiepenia bezpečná a nezanecháva po sebe veľa nebezpečného jadrového paliva. Ak by sa ju podarilo naštartovať, zmenila by podobu energetiky.
Trefný bonmot hovorí, že energetici sľubujú spustenie prvého fúzneho reaktora o pätnásť rokov už najmenej pol storočia. V praxi sa vytvoriť stroj, ktorý by simuloval jadro hviezdy a fúziu udržal, doteraz nepodarilo.
Stroj Z
Popri veľkých projektoch ako nadnárodný ITER v americkej National Ignition Laboratory sa o fúziu pokúšajú aj menšie zariadenia.
Významný pokrok minulý týždeň ohlásili vedci z laboratória Sandia v Novom Mexiku. Pri pokusoch o fúziu na takzvanom stroji Z - obrovskom generátore schopnom vyprodukovať prúd v desiatkach miliónoch ampérov sa im podarilo zaznamenať významné množstvá neutrónov. Tie sú bočným produktom fúzie.
Znamená to, že pokus, pri ktorom fyzici cez drobnú palivovú paletku izotopov plynného vodíka prehnali takmer dvadsať miliónov ampérov, a zároveň ju bombardovali laserom, úspešne spojil jadrá atómov. Postup opísali vo vedeckom časopise Physical Review Letters.
„Je to dobrý pokrok, ale len začiatok,“ povedal pre časopis Science Mike Campbell z laboratória Sandia. „Musíme do plynu dostať viac energie a zväčšiť magnetické pole, aby sme videli, či je technológia škálovateľná,“ dodal.
Samotný fakt, že sa fúziu podarilo spustiť, neznamená, že vedci by dokázali postaviť funkčný reaktor. Do reakcie musia stále dodávať rádovo viac energie, ako z nej získajú. Ukázali však, že fúziu je technicky možné spustiť aj za pomoci silného prúdu.
Záhadný reaktor
Vedci z univerzity vo Washingtone podľa webu NBC minulý týždeň oznámili, že postavili funkčný fúzny reaktor, ktorý by energiu mohol vyrábať komerčne. Gigawattová elektráreň postavená na dizajne s názvom „dynomak“ by mohla stáť 2,7 miliardy dolárov, čo je podľa NBC menej ako porovnateľná uhoľná elektráreň s rovnakým výkonom.
Tím, ktorého členom je aj Derek Sutherland z MIT, reaktor predstaví koncom týždňa na konferencii v Rusku. Zatiaľ zháňa 10 miliónov dolárov na vybudovanie menšieho prototypu.