MELBOURNE, BRATISLAVA. Pokladali ich za bezpečné schránky na uchovávanie vecí. Hackeri však našli spôsob, ako bezpečnosť trezorov prekonať.
Predviedla to dvojica bezpečnostných analytikov z Melbourne. Ich automat pracuje podobne ako človek. Skúša jednu číselnú kombináciu za druhou, aby sa metódou pokus-omyl prepracoval k úspechu. S tempom a presnosťou, ktorými obsluhuje zámok stihne vystriedať všetky číselné kombinácie za štyri dni. Hoci aj s prestávkami.
Na prekonanie bezpečnosti treba zaistiť fyzický prístup k trezoru a dostatok času na lámanie hesla. To však môže byť omnoho jednoduchšie a nemusí trvať štyri dni. Niektoré zámky mávajú prednastavených niekoľko kódov, ktoré nie každý mení.
Táto procedúra nie je jednoduchá a v mnohých zámkoch preto zadné vrátka zostávajú. A práve tie sa skúšajú ako prvé - takže prelomenie ochrany môže trvať iba minúty.
Podľa magazínu The Register náklady na výrobu automatu nie sú vysoké. Stačí len niekoľko súčiastok vytlačených na 3D tlačiarni, minipočítač Arduino a softvér, ktorý to všetko bude ovládať.
To nemusí stáť viac ako 150 dolárov, i keď na zostavenie prototypu potrebovali analytici desaťnásobnú sumu. Zvyšok je už iba čakanie. Dosiaľ podobné zariadenia stáli desaťtisíce dolárov a vlastnila ich iba armáda.
V pôvodnom texte sme zamenili cenu trezorov za cenu zariadenia na ich prelomenie. Za chybu sa ospravedlňujeme.