GIBRALTÁR, BRATISLAVA. Sú atrakciou nielen pre turistov, ale aj pre domácich obyvateľov Gibraltáru. V posledných rokoch sú však miestne makaky čoraz odvážnejšie a prenikajú z prírody do mesta, kde spôsobujú viaceré nepríjemnosti.
Odnášajú drobné koristi, trhajú z automobilov rôzne súčiastky a z času na čas zaútočia aj na ľudí, aby ich obrali o kusy oblečenia či výstroje.
O kuriózne prípady v miestnych médiách nie je núdza. Až teraz však štúdia potvrdila to, čo si mysleli mnohí. Z celkovej populácie dvoch stoviek voľne žijúcich jedincov si zlozvyky vypestovala iba malá časť.
Preto sa vedci rozhodli opice postupne odchytiť, aby ich vybavili obojkami s GPS modulmi, ktoré by zmapovali ich teritóriá a odoslali informácie na ďalšie spracovanie. V priebehu niekoľkých týždňov sa tak podarilo zistiť, že problémové správanie si vypestovali tri desiatky jedincov.
Podľa magazínu Digital Trends ich teraz plánujú prostredníctvom pascí odchytiť, aby ich premiestnili z južného Španielska do safari parku v Škótsku.
V novom prostredí by mohli nájsť nové stimuly na ukojenie zvedavosti a rozlúčili sa s vychádzkami do civilizácie.
Ide o jedinú voľne žijúcu komunitu opíc v Európe, ďalšie populácie obývajú hory severnej Afriky. Vedci sa nevedia zhodnúť na tom, či na územie Gibraltáru sa makaky dostali s pomocou človeka, alebo nie. V písomných záznamoch sa však o nich hovorí už v roku 711, niekoľkokrát bola ich populácia obnovená a doplnená.