BRATISLAVA. Telá miliónov ľudí na svete každý deň bojujú s následkami násilnej vnútornej revolúcie. Ich imunitný systém sa jedného dňa zbláznil a začal zabíjať špecializované bunky v ich vlastnom pankrease.
Za obeť si vybral takzvané beta bunky, ktoré vytvárajú inzulín a pomáhajú tak telu spracovať cukor. Bez týchto buniek je človek odkázaný na inzulínové injekcie. Tie sa podávajú už bezmála sto rokov, no ani tie najpresnejšie moderné merania a dávkovanie nemôžu bunky nahradiť.
Diabetikom aj naďalej hrozí poškodenie nervového systému či strata zraku a sú odkázaní na celoživotný boj s vlastným telom.
Prelomový výskum
Takúto budúcnosť mali pred sebou aj deti profesora Douga Meltona, ktorý dnes pôsobí na Harvardovej univerzite. Jeho synovi diagnostikovali diabetes prvého typu krátko po narodení. Dcéra rovnakou poruchou začala trpieť v 14 rokoch. Ich otec sa rozhodol, že chorobu vylieči.
Po pätnástich rokoch skúmania spravil prvý prelomový krok. Spolu s tímom študentov sa mu podarilo premeniť ľudské kmeňové bunky na beta bunky, ktoré bez problémov prijali hlodavce. Jeho výskum zverejnil prestížny vedecký magazín Cell.