Kyjev 29. novembra (TASR) - Centrom ukrajinského raketového a kozmického priemyslu v miliónovom Dnepropetrovsku je Južný strojársky závod, známejší z minulosti pod ruskou skratkou Južmaš a teraz i v jej ukrajinskej obdobe Pivmaš, spolu s Konštrukčnou kanceláriou Južne (Pivdenne) v tom istom meste na Dnepri.
Oba subjekty sa už niekoľko rokov zúčastňujú na vývoji a výrobe raketových nosičov pre vesmírne družice v rámci kozmických programov medzinárodného konzorcia Sea Launch (Morský štart) a ukrajinsko-ruskej spoločnosti Kosmotras.
Pivmaš plánuje v utorok navštíviť prezident SR Rudolf Schuster počas pobytu na Ukrajine, spolu s ukrajinským kolegom Leonidom Kučmom, ktorý pred vstupom do politiky v roku 1992 bol riaditeľom tohto pôvodne zbrojárskeho podniku.
Kosmotras, ktorý vznikol v roku 1997 a prepracoval bývalú bojovú raketu SS-18 Satan na konverzný raketový nosič Dnepr, plánuje v decembri vypustiť na obežnú dráhu vo výške 650 kilometrov päť zahraničných satelitov s hmotnosťou 10-30 kilogramov - dva americké LatinSat, nemecký Rubin, taliansky UniSat a saudskoarabský SaudiSat. Raketa Dnepr doposiaľ vyniesla do vesmíru päť družíc - dve talianske UniSat 1 a MegSat 1, dve saudskoarabské SaudiSat 1A, 1B a malajzijskú TiungSat 1. Jeden štart s vynesením piatich až siedmich malých obežníc stojí šesť až osem miliónov dolárov, vypustenie kozmického aparátu vyjde na 10-15 tisíc dolárov za kilogram hmotnosti.
Podľa kontraktu Kosmotrasu s americkou firmou Transorbital sa ráta s využitím nosiča Dnepr aj pri realizácii prvého amerického komerčného programu letov malých kozmických telies k Mesiacu.
Konzorcium Sea Launch, ktoré realizuje komerčné vypúšťanie satelitov ukrajinským raketovým nosičom Zenit-3 SL z kozmodrómu v Tichom oceáne, odložilo najnovšie plánovaný štart na budúci rok pre zdržanie výrobcu s dodávkou družice. Konzorcium uskutočnilo od marca 1999 doteraz osem úspešných štartov, naposledy v júni tohto roka vypustilo kozmický aparát Galaxy BIG pre americkú spoločnosť Pan Am Sat.
Sea Launch plánuje v roku 2003 realizovať šesť štartov a v súčasnosti má podpísaných 17 kontraktov. Členmi Sea Launch sú americký Boeing (podiel 40 percent), ruská RKK Energija (25 percent), britsko-nórska Kvaerner Group (20 percent) a ukrajinské Pivmaš a KB Pivdenne (15 percent).
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed