BRATISLAVA. Tradičný pohľad hovoril o výnimočnej Európe. Práve na našom kontinente sa mali objaviť najstaršie známe stopy ľudského umenia.
Nová štúdia v magazíne Nature však teraz ukazuje, že tento predsudok bol nesprávny. Výskumníci totiž našli najmenej o dvetisíc rokov staršie maľby v jednej z jaskýň na indonézskom ostrove Sulawesi. Ruky na stene majú najmenej 39 900 rokov.
„Umožňuje nám to vzdialiť sa pohľadu, že Európa bola v čomsi špeciálna,“ hovorí podľa magazínu Nature Maxime Aubert, archeológ z Griffithovej univerzity a prvý autor výskumu. „Boli tu tvrdenia, že raní Európania si lepšie uvedomovali seba a svoje okolie. Teraz môžeme povedať, že to nie je pravda.“
Nesprávne určili
Maľby v miestnej vápencovej jaskyni objavili už v roku 1950. Pôvodne sa však predpokladalo, že tieto stopy dávneho umenia nemajú viac ako desaťtisíc rokov. Až nové metódy datovania umožnili preskúmať skutočný vek jednotlivých vrstiev.
Vedci najskôr odstránili kúsok z vrchnej vrstvy nad maľbami zobrazujúcimi ruky či niektoré zvieratá a potom pomocou uránovo-tóriového datovania určili ich vek. Z pomeru izotopov uránu a tória a zo známych vlastností rozpadu prvého prvku na druhý sa to dá relatívne presne.
Navyše, keďže výskumníci odobrali vzorky z vrchnej vrstvy nad dielami, znamená to iba minimálny vek malieb. Môžu byť výrazne staršie.
Umenie z Afriky?
Otázkou teraz je, či sa schopnosť vytvárať umenie v rôznych skupinách ľudí a v rôznych končinách sveta vyvinula nezávisle od seba, alebo sa s touto schopnosťou naši predkovia vybrali z Afriky - čo by praveké umenie z Indonézie naznačovalo.
„Tento objav je dozaista iba špičkou ľadovca,“ zdôrazňuje pre Science archeológ Paul Pettit. „Na mnohých miestach vykonali iba málo terénnej práce.“