SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to príbeh mnohých veľkých technologických spoločností v USA. Kedykoľvek chcú vládne agentúry prístup k dátam z cloudu, prevádzkovateľ služby je zaviazaný mlčanlivosťou. Nemôže verejnosti prezradiť, čo sa naozaj deje - ide o národnú bezpečnosť.
To chcú napadnúť prevádzkovatelia sociálnej siete Twitter, ktorí sa snažia pripraviť a zverejniť podrobnejšie správy o svojom fungovaní. V takýchto správach o transparentnosti pravidelne publikujú informácie o tom, aké vládne dopyty, v akom množstve a v akom zložení museli na žiadosti súdov a úradov vybaviť.
Doposiaľ sú všetky firmy viazané prísnymi pravidlami, ktoré im neumožňujú tieto aktivity konkretizovať. Informácie sú neúplné, neadresné a chýbajú aj ich konkrétne počty.
Twitter preto podáva žalobu a domáha sa svojich ústavných práv slobody slova. Podľa BBC očakáva súdne konanie, ktoré by rozhodlo o tom, či povinné utajenie porušuje právo na slobodu slova, alebo nie.
Stalo sa tak po tom, ako firma vydala svoju najnovšiu správu o transparentnosti. Úrady Twitteru nepovolili zahrnúť do štatistík podrobnejšie informácie, ktoré chcel Twitter zverejniť. Správa tak zostala vo svojom štandardnom, neúplnom formáte.
Podobné správy pripravuje aj Google, Facebook, Yahoo, Apple či Microsoft. Twitter však nie je v boji s úradmi sám. Apple nasadilo s poslednou verziou svojho mobilného systému šifrovanie, ktoré neumožňuje z Cloudu pri takýchto požiadavkách dáta prečítať a rovnaké kroky avizuje aj Google s pripravovanou aktualizáciou Androidu.