SME

Týždeň vo vede

(21. 11. – 27. 11. 2002)

(21. 11. – 27. 11. 2002)

* Šouheng Sun a Hao Zeng z firmy IBM s kolegami vyvinuli „nábojovo viazaný kompozit“. Ide o zrnká magneticky tvrdej zlúčeniny železa a platiny v matrici inej, magneticky mäkkej zlúčeniny železa a platiny. Výsledok: kvalitnejšie trvalé magnety pre kompaktnú elektroniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Devens Gust z Arizona State University s kolegami vyvinul umelú fotosyntetickú membránu, cez ktorú svetlo prenáša ióny vápnika. V organizmoch tvorí transport vápnika základ procesov od zmršťovania svalov až po videnie.

SkryťVypnúť reklamu

* Martha Gilmoreová a Elaine Phillipsová z Wesleyan University preukázali, že na Marse poloha vyústení geologicky mladých korýt, vyhĺbených tečúcou vodou, tak ako na Zemi súvisí s rozložením vrstiev neprepúšťajúcich vodu.

* Štruktúra organických sedimentov v jazere Big Lake v Britskej Kolumbii (Kanada) ukazuje, že tamojšia klíma osciluje medzi vlhkými a suchými podmienkami s periódou približne 1220 rokov. Prišiel na to Brian Cumming z Queen‘s University s kolegami.

* G. W. K. Moore z University of Toronto s kolegami zistil, že 103-metrový ľadový stĺpec získaný vrtom vo výške 5340 m n.m. na hore Mount Logan (teritórium Yukon, Kanada), pokrývajúci 301 rokov, dokladá zosilnené hromadenie snehu od polovice 19. storočia.

* Sedimentológ John Grotzinger z M.I.T. s kolegami zistil, že roz- voj života v kambriu zrejme spustilo „vypratanie scény“, masové vymretie organizmov pred 542 miliónmi rokov. Príčinou mohlo byť vzdutie hlbinných oceánov s toxickými plynmi do plytkých morí.

SkryťVypnúť reklamu

* Bádatelia z University of Pennsylvania School of Medicine vedení Tejvirom Khuranom dosiahli u myší po troch mesiacoch nápravu Duchenneovej muskulárnej dystrofie (degeneratívne ochorenie svalov) injekciami blokujúcimi činnosť bielkoviny myostatínu.

* Brian Walker z Harvard Medical School opísal unikátnu dvojinfekciu HIV. U pacienta po antiretrovirálnej liečbe nastala imunitná reakcia, ktorá vírus utlmila. No potom sa infikoval druhým typom HIV. Špecifická imunitná reakcia CD8 T bunkami nestačila.

* Allen Ehrlicher z Universität Leipzig s kolegami docielil, že neuróny potkanov rástli tým smerom, kam „svietili“ laserovým lúčom, navyše rýchlejšie ako zvyčajne. Významné pre opravovanie poškodených nervov a výrobu umelých neurónových sietí ako protéz.

SkryťVypnúť reklamu

* Regina Redmanová z University of Washington s kolegami objavila vzťah medzi travinou Dichanthelium lanuginosum z geotermálnych oblastí a hubou z rodu Curvularia, ktorý im pomáha prežiť teploty nad 40 oC. Ani rastlina, ani huba by to osve nedokázali.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu