SME

Znečisťovatelia by mali platiť

Viac ako vytečená ropa ohrozili celý morský ekosystém čistiace prostriedky, ktoré sa na odstránenie ropnej škvrny použili. Tvrdí to britský týždenník New Statesman v komentári k nedávnej havárii ropného tankera Prestige pri pobreží Španielska a Portugalsk


Obeťou havárie tankera Prestige sa stali tisícky vtákov a rýb. Podľa britského týždenníka New Statesman však ešte väčšie škody narobilo nepremyslené odstraňovanie následkov havárie. FOTO - REUTERS

a.

Podľa magazínu sa väčšinou príroda dokáže po podobnej katastrofe spamätať sama, čo dokladá situáciou po vojne v Perzskom zálive alebo po havárii tankera Exxon Valdez pri pobreží Aljašky. Preto považuje za prehnané rôzne katastrofické vízie ekologických aktivistov, politikov a mnohých médií.

„Nebezpečenstvo spočíva v tom, že v lete ľudia prídu na pobrežie Španielska, nič tam neuvidia a urobia si sami pre seba záver, že to bol planý poplach. Potom si povedia, že globálne otepľovanie, ktoré je potenciálne oveľa väčšou hrozbou, je tiež planý poplach.“

New Statesman dodáva, že nechce ospravedlňovať úniky ropy. Naopak uvádza alarmujúci fakt, že každý šiesty tanker na svete vyrobili – rovnako ako Prestige – pred rokom 1980, niektoré dokonca ešte pred rokom 1950. Viac ako šesťdesiat percent tankerov nie je dostatočne zabezpečených, medzinárodné predpisy však napriek tomu povoľujú ich prevádzku až do roku 2015.

„Je načase, aby znečišťovatelia začali platiť,“ konštatuje New Statesman. „Potom si možno dobre rozmyslia, na akú loď naložia svoj náklad.“ (BBC, ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu