Washington 28. novembra (TASR) - Ľadový pancier pokrývajúci Severný ľadový oceán sa rapídne zmenšuje. Nové pozorovania amerických vedcov ukázali, že z rozlohy ľadu v súčasnosti ubúda deväť percent za desať rokov. Ak bude toto tempo pokračovať, zmiznú posledné ľadové kryhy z okolia severného pólu ešte do konca 21. storočia.
Josefino Comiso a jeho kolegovia z Goddardovho centra vesmírnych letov vyhodnocovali satelitné snímky z rokov 1978-2000, ktoré doplnili o údaje z meteorologických staníc a monitorovacích bójí. Ako píšu v časopise Geophysical Research Letters, výsledky naznačujú, že arktický ľad ustupuje rýchlejšie, ako sa predpokladalo.
Podľa vedcov sa priemerná letná teplota arktického ľadu v ostatnom desaťročí zvýšila o 1,2 stupňa Celzia. Pre niektoré regióny Arktídy to spôsobilo už teraz zmenu ročného cyklu: odmäk arktického leta sa začína skôr, obdobie mrazov sa posúva dozadu.
Tento trend by mohol podľa Comisa posilniť prirodzený mechanizmus. Po roztopení ľadových krýh budú môcť slnečné lúče ľahšie zahrievať oceán, čo ešte viac urýchli topenie zvyšného ľadu.
Najnovšie merania z tohto roku nemohli byť do štúdie zahrnuté, ale prognózy klimatológov podporujú. Ľadový pancier Severného ľadového oceánu je totiž momentálne najtenší od začiatku družicových meraní.