CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Chladnička vám pošle na mobil nákupný zoznam, práčka sa pustí do práce tak, aby bola bielizeň pol hodinu po vašom príchode z práce pripravená na vyvesenie a robotický vysávač vyštartuje spod skrine hneď, ako vám príde e-mail o tom, že svokra je na ceste na návštevu.
Aj takto by mohol vyzerať každodenný život vďaka novej iniciatíve, s ktorou chce podľa BBC vstúpiť na trh britský dizajnér čipov ARM. Vyvíja operačný systém mbed OS, ktorý ponúkne s lacnými čipmi inteligenciu pre akýkoľvek druh spotrebičov. Bude na mieru šitý pre túto čipovú platformu, aby bol efektívny a úsporný.
Vývojári z Cambridge uprednostňujú efektívnosť pred všestrannosťou. S minimálnou spotrebou energie a náročnosťou na výkon chcú dosiahnuť to, aby boli spotrebiče cez širokú škálu konektivity v zabezpečenom spojení s okolím. Bez ohľadu na to, či budú používať pre komunikáciu bluetooth, WiFi, alebo mobilnú LTE sieť. Od počiatku sa hovorí o šifrovaní a zabezpečení súkromia.
Výrobcovia spotrebičov tak dostanú hotové riešenie, ktoré budú môcť prispôsobiť svojim potrebám. Na spotrebnej elektronike preto zrejme pribudnú displeje a spotrebiče sa budú zhovárať medzi sebou. Bez ohľadu na značku výrobcu, len vďaka jednotnému štandardu.
Výrobcovia sa i doposiaľ pokúšali zabezpečiť spoluprácu medzi spotrebičmi, každá firma však šla svojou cestou a nikdy to nedotiahla k dokonalosti. Tentokrát sa má všetko točiť okolo referenčných dizajnov a štandardu, ktorý svet zjednotí.
Stačí len doplniť do spotrebičov inteligentný modul a cez cloud budú vo vzájomnom kontakte.