Windows 8 mal byť revolučnou zmenou. Microsoft chcel úplným prepracovaním systému získať silnú pozíciu na trhu so smartfónmi a tabletmi. No výrazné zmeny vo vzhľade a ovládaní sa nepáčili každému. Navyše Microsoft kritiku používateľov prevažne ignoroval.
Výsledkom je, že v súčasnosti má Windows 8 podľa údajov webu Netmarketshare približne 12-percentný podiel na trhu. To je len o niečo viac ako polovica podielu desaťročie starého systému Windows XP.
Microsoft tento týždeň ukázal skorú verziu nasledujúcej verzie Windows, ktorá preskočí jedno číslo a bude sa volať Windows 10. Prvý nový systém po odchode dlhoročného šéfa Microsoftu Steva Ballmera je veľkou zmenou v postoji firmy k zákazníkom.
Priznáva chyby minulosti a vracia do operačného systému funkcie, o ktoré používatelia tradičných počítačov žiadali.
Návrat tlačidla Štart
Chýbajúce malé tlačidlo v rohu obrazovky stačilo na to, aby sa na Windows 8 zniesla vlna kritiky. Ľudia si na klasický vzhľad Štart menu za dlhé roky zvykli, a keď im ho Microsoft zobral, boli jednoducho nahnevaní. A nahnevaní boli ešte viac, keď tlačidlo vo veľkej aktualizácii síce vrátil, no malo úplne odlišnú funkciu.
S Windows 10 sa ponuka Štart vráti, dokonca v lepšej forme. Okrem rýchleho prístupu k programom a nastaveniam pribudlo zobrazenie živých dlaždíc, ktoré si môžete upraviť presne podľa svojich potrieb. Microsoft tým konečne vyriešil problém veľkých monitorov, na ktorých živé dlaždice zbytočne zaberali miesto a ovládali sa neprakticky.
Systém živých dlaždíc, ktoré slúžia ako skratka na otvorenie aplikácie a zároveň zobrazujú základné informácie, pritom nebol zlý nápad, no pri jeho tvorbe nemysleli na pracovné monitory.