SME

Vitamíny z lekárne? Pestrá strava zdravému človeku postačí

Ľudia, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, vedia, že pre jeho zachovanie je pestrá a rozmanitá strava jedným z najvýznamnejších faktorov, hovorí EVA HYBENOVÁ z Ústavu biochémie, výživy a ochrany zdravia STU.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

Prečo sú vitamíny dôležité?

„Vitamíny sú esenciálne látky našej výživy, teda sú nevyhnutné pre náš život. Plnia množstvo funkcií, najčastejšie ako urýchľovače enzymatických reakcií v organizme.“

Mali by ich ľudia užívať ako potravinové doplnky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pestrá strava by mala byť pre zdravého človeka dostatočným zdrojom všetkých potrebných látok. Odporúčané výživové dávky stanovujú aj odporúčaný denný príjem vitamínov pre jednotlivé výživové skupiny obyvateľstva, rozdelené do skupín na základe veku, pohlavia či fyzického stavu. Na obaloch vitamínových doplnkov je uvedené množstvo vitamínu, ako aj percento plnenia z OVD - a tiež, že ide o doplnok a neslúži ako náhrada pestrej stravy.“

SkryťVypnúť reklamu

Kedy potrebujeme vitamínov viac?

„Vyššie nároky na príjem vitamínov a minerálov majú tehotné a dojčiace ženy, ktoré by sa mali o jednotlivých prípravkoch a ich užívaní poradiť so svojím lekárom. Ľudia s chronickým ochorením by sa tiež mali poradiť s doktorom o užívaní vitamínov, pretože niektoré lieky ovplyvňujú napríklad vstrebávanie a metabolizmus vitamínov. Fajčenie a nadmerný príjem alkoholických nápojov sú tiež často spojené s nedostatkom niektorých vitamínov. A vegetariánska a najmä vegánska strava môže viesť k nedostatku vitamínu B12, ktorý sa nachádza iba v živočíšnych produktoch.“

Ako sme na tom na Slovensku?

„Na Slovensku sa v dôsledku nízkej spotreby ovocia a zeleniny najčastejšie vyskytuje nedostatok vitamínu C a kyseliny listovej a pre nízku spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov vitamín B2. V posledných rokoch sa na konci zimy odporúča užívať vitamín D - jeho zásoby z letného slnenia nám vydržia na asi tri až štyri mesiace. Dobrým potravinovým zdrojom tohto vitamínu sú najmä ryby, ktorých spotreba je u nás veľmi nízka.“

SkryťVypnúť reklamu

Môžu byť vitamíny z lekárne či supermarketu nebezpečné?

„Užívanie vitamínov nemá byť náhradou pestrej stravy. Nie je vhodné konzumovať ich v nadmernom množstve, môže to viesť k nerovnováhe organizmu, maskovaniu nedostatku iného vitamínu či dokonca poškodeniu organizmu. No v označení výživových doplnkov sa musia uvádzať množstvá jednotlivých vitamínov a minerálnych látok, odporúčané denné dávky a upozornenie, že stanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť a výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada pestrej stravy.“

Ak má niekto pocit, že na neho ide chrípka, mal by si kúpiť citrusy alebo celaskon?

„Podľa výskumov vyššie dávky vitamínu C pri prechladnutí alebo chrípke skracujú liečbu a zmierňujú prejavy ochorenia. Krátkodobo na začiatku ochorenia – prvé dva až tri dni - je vhodné zvýšiť príjem vitamínu C, denná dávka by však nemala prekročiť dva gramy. Jedenie citrusov, ktoré môžeme kúpiť v našich obchodoch, nám takéto vysoké dávky nezabezpečí.“

SkryťVypnúť reklamu

Sú lepšie prírodné vitamíny alebo radšej syntetické?

„Chemicky ide o tie isté látky. V potravinách sú vitamíny často viazané na iné látky, najčastejšie na sacharidy alebo bielkoviny, kým vo vitamínových prípravkoch ide o samotné ‚čisté‘ vitamíny. Absorpcia vitamínov z potravy je spravidla nižšia ako pri vitamínových doplnkoch. Spracovanie potravín, najmä tepelné, môže viesť k značným stratám. Mnohé z vitamínov strácajú svoju účinnosť v dôsledku svetla a vzdušného kyslíka. ‚Syntetické‘ vitamíny sú v porovnaní s prírodnými zväčša stabilnejšie.“

A multivitamíny? Či treba radšej užívať jednotlivé látky?

„Mnohé vitamíny sa vo svojich funkciách navzájom ovplyvňujú ako napríklad vitamíny skupiny B – preto sa často predávajú vo forme B-komplexu. Okrem toho v multivitamínových prípravkoch sa nachádzajú aj iné látky ako minerálne látky či rôzne rastlinné extrakty, ktoré môžu byť prospešné pre rôzne výživové skupiny. Príkladom sú multivitamínové prípravky pre tehotné a dojčiace ženy.“

SkryťVypnúť reklamu

Je v poriadku, že sa dajú vitamíny kúpiť v supermarketoch?

„Podobne ako pre výživové doplnky v lekárňach aj pre výživové doplnky predávané v drogériách či supermarketoch platia tie isté požiadavky na označovanie. Odporúčam prečítať si zloženie a dodržiavať dennú dávku spotreby. Mnohé výživové doplnky obsahujú jednotlivé vitamíny v množstve, ktoré presahuje sto percent z odporúčanej výživovej dávky. Ani v takýchto prípadoch sa netreba obávať nadmerného príjmu a rizika vzniku hypervitaminózy, pretože horné bezpečné množstvá vitamínov a minerálnych látok sú vyššie a berie sa pritom do úvahy aj príjem vitamínov a minerálnych látok z iných zdrojov potravy.“

Je rozdiel v kvalite medzi vitamínmi, ktoré ľudia kúpia v lekárni a v supermarkete?

„Pre výživové doplnky ponúkané či už v lekárňach, alebo v supermarketoch platia rovnaké požiadavky. Je iba na spotrebiteľovi, ktorý doplnok si vyberie, či dá prednosť výrobku známej farmaceutickej firmy z lekárne, alebo nie.“

SkryťVypnúť reklamu

Nepodporuje dostupnosť vitamínov aj to, že ich ľudia budú viac a zbytočne užívať?

„V súčasnosti sa v médiách veľa hovorí o zdravej výžive a zdravej životospráve a spotrebitelia, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, vedia, že pre jej zachovanie je pestrá a rozmanitá strava jedným z najvýznamnejších faktorov.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 176
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 840
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 762
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 803
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 435
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 111
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 914
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 289
SkryťZatvoriť reklamu