Austin 28. novembra (TASR) - Americkým vedcom z A&M University v štáte Texas sa podarilo pozorovať vznik a zánik väzby medzi párom elektrónov v reálnom čase. Využili na to prechod prúdu iónov cez póry membránového proteínu, informovalo medzinárodné vydanie časopisu Applied Chemistry.
V rámci pokusu vedci využili stavbu proteínu hemolyzín. Ten je uložený v bunkovej membráne a je usporiadaný v alfa štruktúre v tvare trubice. Poslúžil preto ako membránový kanál, cez ktorý môžu tiecť ióny.
Na konci tejto proteínovej trubice boli umiestnené dva arzénové komplexy, ktoré môžu medzi sebou vytvoriť chemickú väzbu párom elektrónov. Táto väzba uzatvorí póry a preruší tok iónov.
Vedci sledovali správanie iónového prúdu v čase cez jediný hemolyzínový pór. Zistili, že tento prúd je periodicky prerušovaný v intervaloch 700 milisekúnd. Prerušenia podľa nich spôsobovalo vytváranie väzby medzi arzénovými komplexmi.
Väzby však neboli z dôvodu teplom podmienených pohybov molekuly stabilné a po 700 milisekundách sa rozpadli. V dôsledku toho pokračoval tok iónov cez póry, až kým ho neprerušila nová väzba.
Vedci sú presvedčení, že ich experiment pomôže nielen lepšie pochopiť dynamiku chemických väzieb, ale aj vyrobiť veľmi citlivé arzénové detektory. Arzén je totiž významná škodlivá látka a často sa používa vo vojnových konfliktoch.