Informoval o tom časopis Nature.
V zemskom plášti dochádza k neustálemu pohybu hmoty smerom nahor a nadol. Vedci si doteraz mysleli, že tento proces zvaný konvekcia plášť dokonale premieša a zabráni vzniku vrstiev s rôznym zložením. Že tomu tak celkom nie je, zistil Simon Turner z University of Bristol.
Jeho tím analyzoval materiál, ktorý sa dostal na povrch činnosťou sopiek na Azorských ostrovoch. Pomer určitých izotopov osmia vo vzorkách svedčí o tom, že pod nimi sa nachádza vrstva veľmi starého a procesmi v zemskom plášti zjavne neovplyvneného materiálu.
"Hodnoty osmia namerané v niektorých azorských horninách patria k najnižším, aké boli doposiaľ zistené v oceánskej láve," uviedol Turner. Z toho vyplýva, že miesto, kde vzniká láva obsahuje materiál, ktorý zostal z obdobia vzniku kontinentov pred 2,5 miliardami rokov.
Tieto horniny sa pravdepodobne dostali opäť do vnútra Zeme a odvtedy zostali pod Azorskými ostrovmi. Vedci z toho vyvodili záver, že procesy v zemskom vnútri nepremiešavajú materiál tak dôkladne, ako si mysleli.