Moskva 27. novembra (TASR) - Budúci rok by sa mal uskutočniť prvý súkromný bezposádkový let na Mesiac. Kalifornská a moskovská spoločnosť v utorok podpísali zmluvu na 20 miliónov dolárov, podľa ktorej misia urobí fotografie, doručí posolstvá a spopolnené ostatky.
Ruská vláda povolila moskovskej Medzinárodnej vesmírnej spoločnosti Kosmotras využívať vyradené balistické rakety sovietskej výroby na komerčné vesmírne lety. Americkým partnerom je firma TransOrbital z Kalifornie.
Kosmotras - spoločný podnik Ruska a Ukrajiny - budúci mesiac skúšobne vypustí na obeh okolo Zeme repliku rakety kalifornskej firmy.
Štart skutočnej rakety by sa mal konať v októbri budúceho roka. Vesmírny stroj bude obiehať tri mesiace okolo Mesiaca a robiť fotografie s vysokým rozlíšením, kým sa nezrúti na mesačný povrch. Pád by mali prežiť spopolnené pozostatky, súkromné posolstvá a iný komerčný náklad.
Kalifornská firma dúfa, že bude robiť pravidelné lety na Mesiac. Spoločnosť už dostala tisícky žiadostí, aby vyviezla na Mesiac bižutériu či obchodné vizitky. Klientom, ktorí chcú vyviezť spopolnené pozostatky, sa páči predstava, že svojich blízkych uvidia každú noc na oblohe, tvrdí firma.
Kosmotras vlastní jedinú vládnu licenciu na zmenu vyradených rakiet RS-20 na rakety typu Dnepr. Tieto najsilnejšie rakety ruských ozbrojených síl sú na západe známe pod menom SS-18 Satan a unesú desať jadrových hlavíc.
Pre Rusko je výhodné, že sa rakety nezničia, ale využijú na komerčné lety. Kosmotras má v súčasnosti päť Dneprov, bol by ich však schopný na trh dodať 150. Všetky Dnepre do vesmíru vyšle z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.
Záujem o komerčné misie na Mesiac má aj americká spoločnosť z Virginie LunaCorp, ktorá chce na mesačnú orbitu vyslať satelit kvôli živým snímkam jeho povrchu. Európska vesmírna agentúra a Japonsko tiež plánujú poslať na Mesiac vesmírnu loď.
Prvý let na Mesiac s ľudskou posádkou uskutočnili USA v roku 1969. Noha amerického kozmonauta Neila Armstronga sa vtedy stala prvou, ktorá vstúpila na mesačný povrch.
2 msv ari
V internete: http://www.transorbital.net