Na vesmírnu stanicu ISS tento týždeň dorazila automatická kapsula Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX. Niesla viac ako dve tony zásob a materiálu na vedecké pokusy.
Rakety vynášajú do vesmíru zariadenia už pol storočia, no nie všetky štarty prebehnú hladko - aj malá chyba môže spôsobiť stratu v hodnote stoviek miliónov dolárov.
Pozrite si prehľad výbušných zlyhaní automatických nosných systémov.
1.Proton-M (2013)
Ruská raketa Proton-M mala v roku 2013 vyniesť do vesmíru tri komunikačné satelity Glonass-M. Niekoľko sekúnd po štarte sa však vychýlila zo svojej trajektórie a spadla na zem neďaleko štartovacej rampy. Pri nehode sa nikto nezranil a okrem rakety nedošlo k poškodeniu iných zariadení.
2.Ariane 5 (1996)
Vývoj rakety Ariane 5 stál Európsku vesmírnu agentúru v prepočte sedem miliárd dolárov. Na jej prvý testovací let sa čakalo s napätím, no skončil fiaskom. Softvérová chyba necelú polminútu po štarte presvedčila raketu, že je nesprávne naklonená, čo vyústilo v zmenu trajektórie, výbuch a zničenie zariadenia v hodnote približne pol miliardy.
3.Vanguard TV3 (1957)
Prvý pokus USA dobehnúť vo vesmíre Sovietsky zväz a vypraviť do vesmíru vlastný satelit, trval približne dve sekundy. Raketa bezprostredne po štarte stratila ťah a klesla späť na štartovaciu plochu. Jej palivové nádrže pukli a celý štart skončil veľkým výbuchom a hanbou pre americkú vládu.
4.Titan 34D-9 (1986)
Jedno z najdrahších zlyhaní techniky v dejinách amerického vesmírneho programu. Raketa mala vyniesť fotografický vojenský satelit v hodnote približne jednej miliardy dolárov. Približne osem sekúnd po štarte však pre trhlinu motora vybuchla.
5.Raketa dlhý pochod 3 (1996)
Tragické zlyhanie rakety patrí medzi najtragickejšie jednotlivé udalosti spojené s vesmírnymi letmi. Rakety sa okamžite po štarte vyklonila z dráhy a po krátkom lete dopadla do obývanej oblasti. Podľa oficiálnych údajov zahynuli najmenej šiesti ľudia a ďalšie desiatky utrpeli zranenia.