BRATISLAVA. Už dávnejší výskum ukazoval, že zamorené územie v okolí jadrovej elektrárne Fukušima spôsobuje problémy. Len pár mesiacov po nukleárnej nehode z roku 2011 skúmali japonskí vedci larvy miestnych motýľov druhu Pseudozizzeria maha.
Experimenty v laboratóriu i pozorovania v prirodzenom prostredí ukázali, že konzumácia listov z okolia elektrárne viedla k nižším šanciam na prežitie a viacerým fyzickým abnormalitám.
Nová štúdia v odbornom magazíne BMC Evolutionary Biology naznačuje, že nielen bezprostredne, ale aj po šestnástich až dvadsiatich mesiacoch spôsobuje radiácia hmyzu takéto ťažkosti. Napriek tomu, že zamorenie prostredia výrazne kleslo, listy sú pre hmyz stále toxické.
Entomológovia podľa magazínu Science rozdelili larvy do dvoch skupín: jednu kŕmili takými istými kontaminovanými listami ako ich rodičov, druhá konzumovala nekontaminované listy.
Larvy, ktoré jedli zamorenú potravu, mali dokonca nižšiu pravdepodobnosť prežitia ako ich rodičia a vykazovali väčšie abnormality. Naopak, larvy z druhej skupiny sa vrátili takmer k normálnym hodnotám úmrtnosti a abnormalít.
Odborníci však upozorňujú, že výsledky nemožno automaticky zovšeobecňovať na ľudí. Navyše, japonské úrady z bezprostredného okolia Fukušimy miestnych obyvateľov evakuovali.