WASHINGTON, BRATISLAVA. Ako o hrozbe pre globálne zdravotníctvo aj pre národnú bezpečnosť hovorí o epidémii eboly v západnej Afrike americký prezident Barack Obama. V utorok preto oznámil, že na boj proti chorobe posiela tritisíc jednotiek.
Majú pomôcť zastaviť šírenie choroby a najmä tomu, aby sa preniesla aj do Spojených štátov a iných častí sveta. Majú vybudovať sedemnásť zdravotnícky centier, každé z nich so stovkou postelí, majú zabezpečiť lekársku pomoc pre státisíce domácností a vycvičiť päťsto zdravotníkov týždenne.
„Svet vie, ako bojovať s touto chorobou, nie je to záhada. Poznáme vedu,“ povedal Obama.
Epidémia sa však vymyká spod kontroly. Obetí je už viac ako 2400, OSN hovorí, že namiesto pôvodných sto miliónov dolárov potrebuje už pomoc vo výške miliardy dolárov. Epidémiu označuje za najväčšiu zdravotnú hrozbu v modernej ére. K tomu, aby ostatné krajiny nasledovali americký príklad, vyzýva aj mimovládna organizácia Lekári bez hraníc, ktorá má v západnej Afrike svojich ľudí.
„Možnosti na odstránenie tejto epidémie sa neustále zmenšujú,“ cituje BBC šéfku organizácie Joanne Liuovú. „Potrebujeme koordinovanú, organizovanú reakciu, ktorá bude mať jasný a jednotný systém velenia.“ ⋌(mak)