Rím 25. novembra (TASR) - V prípade, že seizmická aktivita na ostrove Sicília, vrátane činnosti sopky Etna, bude pokračovať, je možné, že neďaleko sicílskeho pobrežia sa znovu objaví ostrov, ktorý zmizol pod hladinou mora pred 170 rokmi.
Ako dnes informovali talianski seizmológovia, k tomuto záveru ich viedli pozorovania erupcie Etny, seizmickej aktivity na severe a východe ostrova a výparov v okolí Aeolských ostrovov. Stať by sa tak mohlo o niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Doteraz sa ostrov objavil asi 30 kilometrov južne od Sicílie štyri razy. Prvýkrát ho zaregistrovali počas prvej púnskej vojny v rokoch 264-241 pred naším letopočtom. Naposledy sa tak stalo v júli 1831, keď sa skala vynorila na šesť mesiacov.
Ostrov sa vtedy stal predmetom medzinárodnej roztržky, pretože si naň robili teritoriálne nároky okrem Sicílie aj Španielsko a Veľká Británia. Skalu, ktorá sa týčila do výšky 65 metrov nad morom a mala obvod asi päť kilometrov, označil Londýn za Grahamov ostrov, zatiaľ čo sicílsky kráľ Ferdinand II. ho nazýval Ferninandea. Taliansko doteraz trvá na tomto názve, hoci experti používajú britskú verziu.
V súčasnosti sa vrchol nachádza asi osem metrov pod morskou hladinou. V snahe predísť možným sporom po jeho vynorení už k nemu zostúpili sicílski potápači, ktorí na skalu pripevnili taliansku zástavu.