SME

Prečo ľudia zívajú? Mozgu je príliš teplo

Prečo ľudia či ďalšie cicavce vlastne zívajú? A čo s tým má mozog? Dozviete sa vo veľkej prílohe v tlačenom SME - už v stredu 17. 9.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)
Text je ukážkou z veľkej prílohy Prečo? 10 otázok a odpovedí.
V tlačenom SME ju nájdete v stredu 17. 9. spolu s deviatimi ďalšími témami.

Asi to poznáte: cestujete vo vlaku v jednom kupé s viacerými ľuďmi a zrazu si niekto zívne. Netrvá to dlho a čoskoro zívajú všetci.

Je to až také veľmi nákazlivé, že schopnosť odpovedať na zívanie zívaním začali niektorí považovať za dobrý test ľudskej empatie. Ale znamená to, že zívanie je predovšetkým spoločenským úkazom? Alebo naozaj platí, že zívame vtedy, keď máme málo kyslíka?

Zdá sa, že ani jedno z týchto vysvetlení nie je správne. No samotné zívanie je oveľa zložitejší fenomén, než sa na prvý pohľad zdá. A za obyčajným zívnutím sa môže ukrývať viacero mechanizmov.

Ochladiť hlavu

Veda by vám dnes nedala jednoznačnú odpoveď na otázku, čo je jedinou príčinou zívania. Alebo aspoň na tú, čo je príčinou zívania u ľudí. Zdá sa, že tých príčin je viacero – no dnes aspoň vieme, čo príčinou nie je.

Ukazuje sa, že populárne tvrdenie o zívaní v čase, keď má naše telo nedostatok kyslíka, je mýtus. Pokusy v miestnostiach s rôznymi koncentráciami kyslíka a oxidu uhličitého ukázali, že frekvencia zívania s týmito hodnotami príliš nesúvisela.

Zívanie rovnako nič nerobilo s hladinami kyslíka v krvi – mimochodom, keď cvičíme, málokedy pri tom zívame. No vtedy kyslík potrebujeme najviac.

S našim telom, presnejšie s hlavou však zívanie čosi spoločné naozaj má. V súčasnosti sa zdá, že za zívanie môže náš mozog: zívaním sa ochladzuje.

Mozog totiž ideálne funguje len pri istých teplotných podmienkach. Keď sme v priveľkom strese, keď sme unavení či vyčerpaní, keď sme dokonca nahnevaní, teplota nášho mozgu sa mierne zvyšuje. Vtedy však zároveň myslíme pomalšie a trochu sa nám spomaľujú reflexy.

A práve vtedy príde čas na zívnutie, ktoré mozog ochladí: zvýši sa na malú chvíľku tep i prúdenie krvi a krv v hlave sa nám trochu ochladí.

Spoločenské zívanie

Napokon, práve takéto ochladzovanie mozgu a následne vyššia ostražitosť a sústredenie môžu vysvetľovať, prečo je zívanie prinajmenšom medzi cicavcami také nákazlivé.

Keď ja začnem zívať, cítim sa lepšie a som rýchlejší. Keď vďaka mne začne zívať celá moja tlupa, budeme ostražitejší všetci a naši predátori to budú mať ťažšie. Jednoducho, ak sa všetci rozzívame, budeme sa mať všetci bezpečnejšie.

Celý text si môžete prečítať už v stredu 17. 9. v tlačenom SME. Spolu s deviatimi ďalšími témami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu