Malý čip pre internet vecí? Pozrite si, čo všetko dokáže

Výrobca si zaň pýta len 50 dolárov, no v šikovných rukách sa dokáže ovládnuť prakticky akékoľvek zariadenie, porozumie vašim pohybom a môže zachraňovať životy.

(Zdroj: Intel)

SAN FRANCISCO. Predstavte si zariadenie veľkosti pamäťovej karty do fotoaparátu, ktoré je malým počítačom s výkonom niekdajších netbookov.

Nemá ich nahradiť, určené je pre malé firmy, nezávislých vývojárov či malých inžinierov, ktorí majú obmedzený rozpočet, no skvelé nápady. V spojení s lacnými 3D tlačiarňami s ním vytvoríte aj zložité prototypy nových produktov v pivnici vášho domu.

Je to kompletný počítač

Intel Edison nemá ambície súťažiť s lacnými počítačmi, jeho silnou stránkou je nízka energetická náročnosť, dobrá cena a najmä malé rozmery. Moderná výrobná technológia a obmedzená pracovná frekvencia umožnili zníženie spotreby na pár wattov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Celý čip nezaberá miesto väčšie ako pamäťová karta, má v sebe dvojjadrový procesor s pracovnou frekvenciou 500 MHz, jeden gigabajt operačnej pamäte, dátové úložisko s kapacitou 4 gigabajty a to najdôležitejšie - bezdrôtový Wi-Fi a Bluetooth adaptér.

Do konca roku bude dostupný v 65 krajinách, Intel ho ponúkne v troch základných verziách. Tá najzákladnejšia vás nebude stáť viac ako 50 dolárov, za tú najlepšiu zaplatíte o 35 dolárov viac.

Od baru až na vaše telo

Edison dokáže oživiť nečakané veci. Prechádzame sa druhým poschodím výstaviska v San Francsicu a sledujeme mladých vedcov a konštruktérov, ktorí s minimálnym rozpočtom dokázali oživiť veci, ktorým by sa veľké firmy vyhli oblúkom.

Čo všetko sa dá vyrobiť:

cinania.jpg

Dvojica stále sa usmiatych Číňanov predvádza oblečenie, ktoré v sebe obsahuje niekoľko senzorov spojených s Edison čipom.

Bundu na prvý pohľad nerozoznáte od tej klasickej, jediným rozdielom je netradičný vzor, v ktorom je ukrytá elektronika.

Obidvom trvalo vyrobenie prvého prototypu len necelé dva mesiace. Pritom najväčšou výzvou nebolo použitie technológie, ale jej nenápadné začlenenie do oblečenia.

pivo.jpg

Dá sa ešte niečo vylepšiť na čapovaní piva? Ak máte malý, rozbiehajúci sa podnik, tak vám aj malý čip môže pomôcť zvýšiť efektivitu za barom. Potrebujete k tomu len jeden veľký podstavec so senzorom na ktorý postavíte sud s pivom, malý čip a monitor.

Jednoduchá aplikácia presne vie, koľko piva ste už načapovali a koľko ešte v sude ostáva. Pre niekoho zbytočnosť, no majiteľovi baru pomôže pripraviť včas nový sud pre zákazníkov.

pavuk.jpg

Robot v tvare pavúka, ktorý sa dokáže pohybovať, si vystačí s bežnými batériami a vidí všetko, čo mu ukazujete. Jeho výrobca nie je žiadna veľká firma, ale obyčajný nadšenec, ktorý si domov kúpil 3D tlačiareň.

Celé zariadenie navrhol na počítači, jednotlivé súčiastky vytlačil, dal dokopy a osadil webkamerou a malým čipom.

vlhkost.jpg

Zoberiete dva kúsky kovu, spojíte ich, dáte medzi ne malý motorček, pár čipov, senzor a kolesá. Novinka je na svete a po pár týždňoch programovania máte hotový prototyp zariadenia, ktoré dokáže samostatne kontrolovať vlhkosť pôdy.

Bezdrôtovo sa spojí s riadiacim počítačom a pošle mu zistené údaje, aby podľa nich upravil nastavenie zavlažovania. Lacný prístroj, ktorý vytvorila dvojica mladých študentov.

prilba.jpg

Dnes vám pomáha ochrániť hlavu pred nebezpečným úrazom, no už čoskoro môže v prípade potreby privolať pomoc. Niekoľko študentov z Oregon State Univerzity potrebovalo len šesť mesiacov na to, aby vytvorili najbezpečnejšiu cyklistickú prilbu na svete.

Presne vie, kedy sa stane nehoda a senzory jej povedia, že je vhodné privolať pomoc. K čipu Edison je pripojený 3G modul s aktívnou SIM kartou, vďaka ktorej prilba kontaktuje povolanú osobu.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu

Finančná správa preveruje, či sa vedúca kontroly dostala do konfliktu záujmov. Otvorili aj jej bezpečnostnú previerku.

DOMOV

Dobré ráno: Boli sme vo Vadalovej Bova Marina, čo sme videli

Ako reportéri išli po stopách Vadalu.

KOMENTÁRE

Vzdať sa právomocí, ktoré plynú z prerozdeľovania miliárd

Dve celé jedna miliardy, čo má vláda, na projekty, sa kotúľajú na určené adresy.

KOMENTÁRE

To sa volá arogancia moci

Slovensko má potenciál. Ak ho chceme využiť, musíme vo voľbách odkázať politikom, že sa nám nemôžu vysmievať.

Neprehliadnite tiež

PODCAST KLIK

Klik: Google chce zrýchliť internet, ale za akú cenu

Komentovaný prehľad technologických správ týždňa. Aj tom, pred čím varuje vynálezca webu, čo kúpil Apple a kde ľudia pozerajú najradšej Netflix.

Vypočujte si vôbec prvý záznam hrmenia, ktoré sprevádza blýskanie pri erupcii

Náročné podmienky pri erupciách dlho znemožňovali nahrať zvuk.

Našli jedno spoločné pravidlo, ktoré platí pre všetky galaxie

Všetkým galaxiám zrejme trvá miliardu rokov, kým sa otočia okolo stredu

Harpúnou na vesmírny odpad. Airbus vyvíja jednoduchý systém zachytávania

Na obežnej dráhe Zeme sa nachádzajú tisíce trosiek a úlomkov.

Darcovstvo či druhý pilier. Ku ktorým rozhodnutiam vás postrčili bez vášho vedomia

V Bratislave sa konala konferencia Nudge Night o behaviorálnej ekonómii.