Malý čip pre internet vecí? Pozrite si, čo všetko dokáže

Výrobca si zaň pýta len 50 dolárov, no v šikovných rukách sa dokáže ovládnuť prakticky akékoľvek zariadenie, porozumie vašim pohybom a môže zachraňovať životy.

(Zdroj: Intel)

SAN FRANCISCO. Predstavte si zariadenie veľkosti pamäťovej karty do fotoaparátu, ktoré je malým počítačom s výkonom niekdajších netbookov.

Nemá ich nahradiť, určené je pre malé firmy, nezávislých vývojárov či malých inžinierov, ktorí majú obmedzený rozpočet, no skvelé nápady. V spojení s lacnými 3D tlačiarňami s ním vytvoríte aj zložité prototypy nových produktov v pivnici vášho domu.

Je to kompletný počítač

Intel Edison nemá ambície súťažiť s lacnými počítačmi, jeho silnou stránkou je nízka energetická náročnosť, dobrá cena a najmä malé rozmery. Moderná výrobná technológia a obmedzená pracovná frekvencia umožnili zníženie spotreby na pár wattov.

Celý čip nezaberá miesto väčšie ako pamäťová karta, má v sebe dvojjadrový procesor s pracovnou frekvenciou 500 MHz, jeden gigabajt operačnej pamäte, dátové úložisko s kapacitou 4 gigabajty a to najdôležitejšie - bezdrôtový Wi-Fi a Bluetooth adaptér.

Do konca roku bude dostupný v 65 krajinách, Intel ho ponúkne v troch základných verziách. Tá najzákladnejšia vás nebude stáť viac ako 50 dolárov, za tú najlepšiu zaplatíte o 35 dolárov viac.

Od baru až na vaše telo

Edison dokáže oživiť nečakané veci. Prechádzame sa druhým poschodím výstaviska v San Francsicu a sledujeme mladých vedcov a konštruktérov, ktorí s minimálnym rozpočtom dokázali oživiť veci, ktorým by sa veľké firmy vyhli oblúkom.

Čo všetko sa dá vyrobiť:

cinania.jpg

Dvojica stále sa usmiatych Číňanov predvádza oblečenie, ktoré v sebe obsahuje niekoľko senzorov spojených s Edison čipom.

Bundu na prvý pohľad nerozoznáte od tej klasickej, jediným rozdielom je netradičný vzor, v ktorom je ukrytá elektronika.

Obidvom trvalo vyrobenie prvého prototypu len necelé dva mesiace. Pritom najväčšou výzvou nebolo použitie technológie, ale jej nenápadné začlenenie do oblečenia.

pivo.jpg

Dá sa ešte niečo vylepšiť na čapovaní piva? Ak máte malý, rozbiehajúci sa podnik, tak vám aj malý čip môže pomôcť zvýšiť efektivitu za barom. Potrebujete k tomu len jeden veľký podstavec so senzorom na ktorý postavíte sud s pivom, malý čip a monitor.

Jednoduchá aplikácia presne vie, koľko piva ste už načapovali a koľko ešte v sude ostáva. Pre niekoho zbytočnosť, no majiteľovi baru pomôže pripraviť včas nový sud pre zákazníkov.

pavuk.jpg

Robot v tvare pavúka, ktorý sa dokáže pohybovať, si vystačí s bežnými batériami a vidí všetko, čo mu ukazujete. Jeho výrobca nie je žiadna veľká firma, ale obyčajný nadšenec, ktorý si domov kúpil 3D tlačiareň.

Celé zariadenie navrhol na počítači, jednotlivé súčiastky vytlačil, dal dokopy a osadil webkamerou a malým čipom.

vlhkost.jpg

Zoberiete dva kúsky kovu, spojíte ich, dáte medzi ne malý motorček, pár čipov, senzor a kolesá. Novinka je na svete a po pár týždňoch programovania máte hotový prototyp zariadenia, ktoré dokáže samostatne kontrolovať vlhkosť pôdy.

Bezdrôtovo sa spojí s riadiacim počítačom a pošle mu zistené údaje, aby podľa nich upravil nastavenie zavlažovania. Lacný prístroj, ktorý vytvorila dvojica mladých študentov.

prilba.jpg

Dnes vám pomáha ochrániť hlavu pred nebezpečným úrazom, no už čoskoro môže v prípade potreby privolať pomoc. Niekoľko študentov z Oregon State Univerzity potrebovalo len šesť mesiacov na to, aby vytvorili najbezpečnejšiu cyklistickú prilbu na svete.

Presne vie, kedy sa stane nehoda a senzory jej povedia, že je vhodné privolať pomoc. K čipu Edison je pripojený 3G modul s aktívnou SIM kartou, vďaka ktorej prilba kontaktuje povolanú osobu.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

Neprehliadnite tiež

Jedinečné mikróby prežili v kryštáloch desaťtisíce rokov

Objavené organizmy sú úplne iné než tie v databázach. Niektorí spochybňujú, či naozaj pochádzajú z kryštálov.

Google a Microsoft neukážu weby pre nelegálne sťahovanie

Nový etický kódex platí pre vyhľadávače v Británii, či prekročí jej hranice dnes nie je jasné.

Ako by to vyzeralo, ak by všetci ľudia žili v jednej budove?

Stačí približne 180-tisíc ľudí, aby mala krytá budova vlastné počasie.

Na YouTube bude menej reklám, zrušia tie najdlhšie

Hoci reklamu na YouTube zatiaľ možno filtrovať, firma sa rozhodla zrušiť svoj najinvazívnejší reklamný formát.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop