BRATISLAVA. Rakovinu ľudia často vnímajú ako chorobu z výdobytkov modernej doby. Spúšťa ju napríklad fajčenie, zlá životospráva či vystavenie silnej radiácii. Nový výskum však ukazuje, že rakovina život sprevádza najmenej miliardu rokov.
"Rakovina je tak stará ako mnohobunkový život a pravdepodobne ju nikdy úplne nevyhladíme," napísal v tlačovom vyhlásení Thomas Bosch z univerzity v nemeckom Kiele. Jeho tím skúmal vývoj génov spojených s rakovinou u evolučne starých živočíchov.
Biológovia zistili, že gény, ktoré sa spájajú s rakovinou u ľudí, sa nachádzali už vo veľmi skorých mnohobunkových organizmoch. Rakovinu podobnú ľudskej našli aj medzi primitívnymi polypmi, ktoré sa vyvinuli pred stovkami miliónov rokov. Podľa Boscha to znamená, že predpoklady na vznik rakoviny môžu byť prirodzenou vlastnosťou akéhokoľvek mnohobunkového života.
V snahe pochopiť podstatu rakoviny skúmal tím vedcov polypy niekoľko rokov. Výsledky ich práce zverejnil prestížny magazín Nature Communications.
Okrem iného opísali aj proces, akým vzniká rakovina v sexuálnych bunkách polypov. Zlyhanie bunkovej kontroly, ktoré vyústi v nekontrolovaný rast buniek a rakovinu prebiehalo u polypov veľmi podobným mechanizmom, ako pri rakovine vaječníkov u ľudí.
Biológovia tiež dokázali tiež, že primitívne nádory sa dokážu šíriť rovnakým spôsobom ako rakovina u rozvinutých živočíchov.
Dôkazy spolu naznačujú, že rakovina má "hlboké evolučné korene". Ak by bola choroba, ktorá ročne zabije približne osem miliónov ľudí, naozaj vstavaná do života tak hlboko, bude ju podľa Boscha nemožné úplne poraziť. Lekári sa môžu len naučiť vyhrávať viac bitiek.