BRATISLAVA. Na opiciach to zabralo. Šestnásť makakov rézus rozdelili do niekoľkých skupín a postupne ich nakazili smrteľným vírusom Marburg, príbuzným eboly.
Prežili všetky, ktorým vedci potom podali experimentálny liek – aj tie, ktoré ho dostali až tri dni po infekcii. Všetky neliečené zvieratá zomreli.
Látku, ktorá funguje na rovnakom princípe ako testovaná TKM-Marburg, má kanadská farmaceutická spoločnosť Tamira aj pre prípad nákazy ebolou. Na ľuďoch prebehli iba testy bezpečnosti a tie americké úrady v lete zastavili.
Zastaviť gény
Výskum v magazíne Science Translational Medicine ukazuje, ako a prečo experimentálny liek na Marburg zabral.
Kľúčom je napadnúť RNA vírusu v nakazenej bunke a zablokovať jej gény - a to by fungovalo aj v prípade eboly.
„Týmto sa začína krok do skutočného sveta terapie,“ hovorí pre Nature virológ Gene Olinger. „Nielen akési liečenie následkov.“
Testy na chorých
V súčasnosti nemáme žiadnu funkčnú vakcínu či odskúšaný liek na Marburg či ebolu.
V prípade súčasnej africkej epidémie však úrady a odborné organizácie vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už schválili použitie experimentálnych sér, napriek etickým výhradám, že skúšajú nepreverené lieky na chorých a zúfalých ľuďoch.
Látku ZMapp takto podali najmenej šiestim ľuďom, v piatich prípadoch zdravotníkov sa ich stav zlepšil.
Výrobca látky Mapp Biopharmaceutical však už podľa Science nemá ďalšie séra a výroba nových potrvá prinajmenšom niekoľko mesiacov.
Výrobca druhého možného lieku, látky TKM-Ebola už tiež rokuje s niekoľkými vládami aj s WHO. Výsledky rokovaní známe nie sú, no zatiaľ tento experimentálny kokteil žiaden pacient nedostal.