Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Keď pred niekoľkými týždňami previezli do Spojených štátov lekára a dobrovoľníčku s ebolou, objavili sa obavy, že choroba, na ktorú doteraz nepoznáme liek, sa rozšíri aj mimo západnej Afriky. Nepotvrdili sa, v tomto čase by už obaja mali byť doma.
Hovorilo sa o zázračnom lieku, ktorý vie ebolu vyliečiť, no telo si možno s vírusom poradilo aj samo.
Vyliečili sa
„Polovica ľudí, ktorí sú v oveľa horších podmienkach v zdravotníckych zariadeniach v Afrike, sa vylieči,“ pripomenul pre USA Today Anthony Fauci, šéf amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.
Epidémia je najhoršia, odkedy poznáme vírus eboly, no úmrtnosť je „len“ polovičná – pri minulých výskytoch umieralo 60 až 90 percent nakazených.
Aj v Európe sa už objavilo niekoľko prípadov podozrenia na prenos choroby na kontinent. Dvoch ľudí hospitalizovali v Rakúsku, keď sa vrátili zo západnej Afriky, no choroba sa u nich nepotvrdila.
Západ platí
Výnimočné opatrenia naďalej prijímajú v Guinei, Libérii, Sierre Leone a Nigérii, kde sa ebola objavila. Zomrelo tam už 1350 ľudí. Ebola sa vôbec prvýkrát objavila v západnej Afrike.
Na riešenie epidémie, ktorú miestne vlády nezvládajú, prispela napríklad dvesto miliónmi dolárov Svetová banka, peniaze poslali aj Svetová zdravotnícka organizácia, Európska únia a Spojené štáty.
Väčšina krajín uzatvára hranice s postihnutými štátmi, Libéria zakázala nočné vychádzanie, letecké spoločnosti rušia linky do týchto krajín.
„Doteraz zasiahnuté krajiny jednoducho nemajú možnosti, aby samy zvládli takto veľkú a komplexnú epidémiu. Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby čím skôr pomohlo,“ vyhlásila šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Chanová.
Okrem toho v Afrike vznikla aj epidémia hemoragickej gastroenteritídy. Na severe Konžskej demokratickej republiky si vyžiadala už 70 životov. V zasiahnutej oblasti podľa WHO registrujú doteraz 592 infikovaných osôb.