LONDÝN, BRATSLAVA. Vážil pol kilogramu a pri baterka vydržala hodinu telefónneho hovoru. Dnes by neoslovil nikoho. Keď sa však Simon od IBM ukázal v roku 1994 na americkom trhu s cenovkou 899 dolárov, kúpilo si ho 50 tisíc ľudí, ktorí v ňom videli dosiaľ nevídané možnosti.
Objavil sa výhradne v ponuke mobilného operátora Bellsouth Cellular Corp a nikdy neprekročil hranice USA. IBM zastrešila kompletný vývoj zariadenia, ktoré kombinovalo funkcie mobilného telefónu a osobného asistenta, firma Mitsubishi Electric premenila výkresy a prototypy na skutočné produkty určené na predaj.
TIP: Pozrite si najlepšie smartfóny súčasnosti podľa odborných hodnotení na Recenzie.SME.sk.
Zvládol aj fax
Simon bol prvým smartfónom na svete. Mal čiernobiely displej so zeleným podsvietením, ktorý bolo možné ovládať dotykom prstu alebo perom.
Prijímal a odosielal faxy, pripojený k počítaču komunikoval cez e-maily. Mal základnú softvérovú výbavu pre zapisovanie poznámok, kreslenie náčrtov a dokázal z jednoúčelových pamäťových médií spúšťať jednoduché aplikácie.
Firma sa nádejala, že s novými technológiami na palube by mohla vytvoriť nový trhový segment. Vychádzala pri tom z pozitívnych ohlasov. Dopyt však nikdy očakávania nedosiahol. Ľuďom chýbali potrebné zručnosti, aby si používanie zložitého zariadenia osvojili.
Zabudnutý priekopník
Operačným systémom smartfónu bol ROM-DOS firmy Datalight, dáta boli na úložisku komprimované toho času populárnou technológiou Stacker. Aplikačné vybavenie zaostávalo, vývojári nevideli v platforme atraktívnu budúcnosť.
Používateľom tak zostalo siahnuť iba po tom, čo obsahoval základný balíček – adresár, kalendár, pripomienkovač, kalkulačku, svetový čas, elektronický zápisník, skicár pre písané texty a prediktívnu klávesnicu pre písanie textov.
Na Simona sa medzičasom zabudlo, no vo svojej dobe otvoril priestor pre budúcu generáciu telefónov. Správnym načasovaním a vyhotovením dosiahla ako prvá úspech Nokia so svojim komunikátorom Nokia 9000. Ten prišiel na trh v čase, keď už precízne spracované diáre Casio či PDA zariadenia iných výrobcov boli štandardnou manažérskou výbavou.
Napísali v magazíne China Topix.