SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Denne za počítačom najviac päť hodín

Ak pozeráte do monitora počítača viac ako päť hodín denne, výrazne stúpa pravdepodobnosť, že budete trpieť poruchami spánku a niektorými ďalšími psychickými i fyzickými chorobami. K tomuto záveru prišli vedci z japonskej Chiba University, informoval ...


ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Ak pozeráte do monitora počítača viac ako päť hodín denne, výrazne stúpa pravdepodobnosť, že budete trpieť poruchami spánku a niektorými ďalšími psychickými i fyzickými chorobami. K tomuto záveru prišli vedci z japonskej Chiba University, informoval vo svojom októbrovom čísle časopis American Journal of Industrial Medicine.

Tím vedcov skúmal 25-tisíc ľudí pracujúcich v kancelárii v období rokov 1995-1997. Účastníci výskumu mali zhodnotiť svoje psychické aj fyzické zdravie, pričom okrem iného uvádzali, či trpia bolesťami hlavy alebo chrbta, depresiou, úzkosťou, alebo majú problémy so spánkom. Takto nazbierané údaje sa porovnávali s časom, ktorý pracovník strávi priemerne pred počítačom. Po vyvážení výsledkov vzhľadom na ďalšie faktory vedci zistili „významný vzťah“ medzi časom, ktorý ľudia trávili prácou s počítačom, a výskytom zdravotných problémov. Psychické poruchy a poruchy spánku sa výrazne častejšie vyskytovali u pracovníkov, ktorí za počítačom trávili päť alebo viac hodín denne.

Ľudia, ktorí intenzívne pracujú s počítačmi, sa najčastejšie sťažovali na bolesti hlavy, očí, kĺbov a stuhnuté ramená. Vedci však ako častý symptóm uvádzajú aj „nechuť do práce“. Hoci do štúdie boli zahrnutí ľudia, ktorí vykonávajú veľmi odlišné práce s počítačom, v rozličných prostrediach a s rozdielnou intenzitou, vedci v správe z výskumu zdôraznili, že „napriek týmto rozdielom boli výsledky počas troch rokov skúmania veľmi konzistentné a jednoznačné“. Výsledky výskumu podľa nich ukazujú, že obmedzenie práce s počítačom maximálne na päť hodín denne môže byť dobrou prevenciou najmä pred poruchami spánku a ďalšími psychickými poruchami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

7 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

16 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.