LONDÝN, BRATISLAVA. Aký je najlepší spôsobov umývania zubov? Hoci zubári už malým deťom radia, aby si zuby čistili minimálne dve minúty, najsprávnejší spôsob čistenia nepoznajú.
Potvrdil to výskum University College London, podľa ktorého sú takzvané odborné rady o čistení zubov „neprijateľne nekonzistentné“.
Spoľahlivé informácie?
Štúdia v časopise British Dental Journal sa pozrela na odporúčania a informácie zubných združení v desiatich krajinách, spoločností vyrábajúcich zubné pasty a kefky a tiež na tipy v učebniciach stomatológov. Spolu tak výskumníci prezreli viac ako 66 zdrojov a ich výsledky ukázali, že škála metód na čistenie zubov je veľmi široká, rovnako ako odporúčania, ako často a ako dlho si zuby treba čistiť.
„Verejnosť musí mať spoľahlivé informácie o najlepšej metóde umývania si zubov,“ povedal podľa BBC vedúci štúdie, stomatológ Aubrey Sheiham.
„Keď ľudia počujú jednu vec od zubárskych združení, ďalšiu od spoločnosti vyrábajúcej zubné kefky a niečo iné od svojho zubára, niet divu, že sú zmätení v tom, ako si majú čistiť zuby.“
Najčastejšou odporúčanou metódou bolo jemné krúženie kefkou horizontálnym pohybom, aby sa odstránili jemné čiastočky jedla, povlaku a baktérií. Spolu však zubní lekári a združenia odporúčali šesť rôznych techník.
„Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že zložité techniky sú lepšie ako jednoduché jemné umývanie,“ uviedol Sheiham.
Žiaden konsenzus
Väčšina odporúčaní navrhovala čistenie zubov dvakrát denne, pričom jeden zdroj odporúčal trikrát denne. Keď však prišiel na rad dĺžku, 26 zdrojov odporúčalo čistenie počas dvoch minút, dvanásť sa vyslovilo za dve až tri minúty a dva zdroje odporúčali tri minúty čistenia. Podľa štúdie sa tak žiadny konsenzus v technike ani v dĺžke nepreukázal.
„Zdá sa, že nie je žiadny konsenzus medzi profesionálnymi organizáciami ohľadne najlepšej metódy čistenia zubov všeobecne alebo pre ľudí rozličného veku či s osobitým ochorením zubov,“ uvádza štúdia.