LONDÝN, BRATISLAVA. Doteraz nám mohol ich hlas pripomínať iba nezmyselné volanie. Tučniaky však svojím hlasom vyjadrujú pocity vo viacerých základných situáciách.
Ich volania napokon rozlúštili vedci z talianskej univerzity v Turíne, ktorí nahrávali a natáčali 48 tučniakov okuliarnatých v miestnej zoologickej záhrade počas viac než stovky po sebe nenasledujúcich dní.
Zvukové nahrávky porovnali s videozáznamom správania sa vtákov a podľa štúdie v PLoS One zistili, že dospelé tučniaky používajú najmenej štyri druhy volania a mláďatá dve.
Spolu spievať
Biológovia zistili, že krátke, takzvané kontaktné volania sa skladajú z jedného zvuku a dospelý tučniak nimi vyjadruje svoju izoláciu od skupiny. Počas bojov alebo zrážok s iným zvieraťom naopak produkuje takzvané agonistické volania, ktoré sa vyznačujú krátkym zvukom s jasnou harmonickou štruktúrou.
Ďalší zvuk vytvárajú pri párení. Počas takéhoto obdobia tučniak spieva „extatickú pieseň“, aby prilákal partnerku. Toto volanie je najdlhšie a najhlasnejšie. Navyše sa skladá z viacerých vokálnych slabík.
Pri hniezdení naopak spolu s partnerkou spieva duet alebo akési „spoločné volanie“, ktoré sa začína impulzívnymi zvukmi a končí sa jasnou hlbokou harmonickou štruktúrou. Mladé tučniaky zase produkujú volania týkajúce sa hladu.
„Existujú dve prosebné volania. Prvé z nich je, keď mláďa prosí pišťaním, že chce jedlo od dospelých,“ vysvetľuje podľa britského denníka Guardian vedúci štúdie Livio Favaro z Turínskej univerzity. „Druhé je takzvané stonanie, keď už mláďa opustilo hniezdo, ale stále potrebuje jedlo od dospelých.“
Prvé volanie sa vyznačuje jasnou harmonickou štruktúrou a má len obmedzené trvanie, keďže mláďa po nakŕmení okamžite prestáva volať. Naopak, druhé prosebné volanie je síce krátke, avšak často sa opakuje v dlhých sekvenciách, ktoré môžu trvať aj niekoľko minút.
Dômyselné piesne
Jednotlivé volania tučniakov sprevádzajú vonkajšie prejavy. Počas nich napoly otvoria zobák, vstanú a naťahujú krk tak, aby sa dostali čo najvyššie.
„Hlasová komunikácia nám umožňuje pochopiť veľa rôznych aspektov biológie druhov,“ tvrdí Favaro. „Tučniaky majú menej prepracované hlasové mechanizmy v porovnaní so spevom vtákov, no majú dômyselné mechanizmy na zakódovanie informácie v piesňach.“