BRATISLAVA. Malária v subsaharskej Afrike zabije podľa WHO v priemere jedno dieťa za minútu. V ťažko zasiahnutých oblastiach zodpovedá choroba, ktorú spôsobuje parazit prenášaný komármi, za jedno zo šiestich úmrtí malých detí. Lekári sa teraz po desaťročiach výskumu dostali najbližšie k možnosti chorobu výrazne spomaliť.
Štúdia zverejnená v časopise PLOS Medicine predstavila vakcínu RTS,S, ktorá v priemere dokáže medzi 1000 zaočkovanými deťmi predísť 800 prípadom choroby. Získaná ochrana aspoň čiastočne pretrvala aj osemnásť mesiacov po zaočkovaní.
Výrobca GSK oficiálne požiadal európske úrady o schválenie vakcíny. Je to po prvý raz, čo sa vývoj očkovania proti malárii podarilo dostať do takto pokročilej fázy. Ak pôjde schvaľovanie hladko, môže sa vakcína dostať na trh už na budúci rok.
„Je to míľnik. Cesta smerujúca k vývoju vakcíne proti malárii je z každej strany zasypaná mŕtvolami neúspešných vakcín,“ citovala BBC Sanjeeva Krishnu z londýnskej univerzity Svätého Juraja. Lekári budú teraz sledovať, ako sa efekt vakcíny mení časom. Hľadať budú aj možné vedľajšie účinky očkovania.
Podľa oficiálnych odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí maláriou priemerne 200 miliónov ľudí, pričom v minulom roku mala 600-tisíc.
Rozsiahla štúdia v magazíne Lancet však upozorňuje, že v skutočnosti môže byť bremeno choroby väčšie. Aj napriek tomu, že malária je už desať rokov na ústupe, v minulom roku zabila takmer 860-tisíc ľudí, tvrdí výskum financovaný Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov.