SME

Do vesmíru letí Lemaître. Odštartovala posledná európska misia

Posledná z európskych kozmických lodí letí na vesmírnu stanicu. Na ISS dorazí v auguste.

Misia ATV­5 bude poslednou z európskych zásobovacích misií.Misia ATV­5 bude poslednou z európskych zásobovacích misií. (Zdroj: ESA)

KOUROU, BRATISLAVA. Je to posledná z európskych zásobovacích misií. V noci z utorka na stredu odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane nákladná loď ATV-5, ktorú Európska vesmírna agentúra (ESA) pomenovala po belgickom kozmológovi Georgesovi Lemaîtrim.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vesmírna loď bez posádky smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a dorazí tam 12. augusta. Na kozmické laboratórium krúžiace zhruba štyristo kilometrov nad povrchom planéty privezie viac ako šesť ton zásob vrátane potravín, vody a vedeckých experimentov.

SkryťVypnúť reklamu

Počas jedného z nich sa budú astronauti hrať pomocou joysticku jednoduché počítačové hry a vedci na zemi budú skúmať vplyv stavu so zníženou gravitáciou na ich reakcie.

„Program ATV je jedným z najvýznamnejších vesmírnych a industriálnych projektov, aké kedy v Európe vznikli,“ komentoval štart podľa tlačového vyhlásenia ESA riaditeľ agentúry Jean-­Jayques Dordain.

Prvá z európskych nákladných kozmických lodí odštartovala v roku 2008. Vývoj zariadení stál viac ako miliardu eur a každá z lodí vyjde na tristo miliónov plus náklady na samotný štart. Aj preto sa pred dvomi rokmi ESA rozhodla, že poslednou misiou ATV bude práve piaty let na ISS, samotný program však bude čiastočne pokračovať spoluprácou s Amerikou.

Zhruba o tri roky poletí časť európskych technológií ako súčasťou vesmírnej lode Orion. Tá by mohla ľudí dopraviť na asteroid či dokonca na Mars.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu