V novej sérii textov budeme prinášať odpovede a vysvetlenia na niektoré otázky či naoko bežné úkazy okolo nás.
Nápisy aj štruktúry, portréty či zložitejšie obrazy. Farebné či s jediným atramentom. Zaujímala vás však niekedy odpoveď na otázku, prečo vlastne tetovanie na tele zostáva? A prečo je trvalé?
Odpoveď je podľa magazínu Popular Science relatívne jednoduchá: kľúčom sú drobné častice atramentu i obranný systém nášho tela.
Tetovanie vzniká vtedy, keď tatér dostane pomocou mechanickej ihly zvolenú farbu pod epidermu (najvrchnejšiu vrstvu pokožky) do dermy (zamše). Počas tohto procesu sa poškodí koža, čo naštartuje imunitný systém tela. Organizmus odpovedá bielymi krvinkami, ktoré sa snažia absorbovať cudzie látky.
Ich problémom je, že to nedokážu, pretože drobné častice atramentu sú na ne príliš veľké.
„Dôvod, prečo tam pigment zostáva, je, že jeho častice sú priveľké nato, aby ich „zjedli“ biele krvinky,“ hovorí pre popularizačný magazín profesorka dermatológie Anne Laumannová zo Severozápadnej univerzity. „Preto tam zostávajú.“
Tetovanie sa môže vekom čiastočne meniť. Príčinou nie sú len zmeny tvaru tela, ale trebárs aj nesprávna technika tetovania. Ak tatér umiestni pigment príliš hlboko, častice môžu jemne migrovať – a obrázky sa rozostria.
Staršie výskumy tiež ukázali, že ľudia s tetovaním sú podľa New Scientist menej senzitívni voči dotykom – v porovnaní s „nepopísanými“ dobrovoľníkmi. Nepríjemné následky môžu nastať aj v prípade magnetickej rezonancie, takéto vyšetrenie totiž zohrieva atrament a v niektorých prípadoch môže nasledovať zlá reakcia.
Rozbor niektorých farieb tiež podľa Nature ukázal, že majú nielen rôzne zloženie. No atrament na tetovanie môže obsahovať vysoké hodnoty olova či dokonca lítia. A modré farby v sebe mávajú dokonca meď.
Tetovač: Logo Sme na ruku vytetujem za polhodinku a 70 eurČítajte