SME

Zem unikla v roku 2012 katastrofe, výbuch na Slnku ju minul

Nabité častice po extrémnej slnečnej búrke našu planétu minuli. Pri zásahu by nasledovali globálne problémy.

(Zdroj: NASA/Goddard)

BRATISLAVA. Na vesmírne pomery to bolo tesne vedľa. Keby sa celá udalosť odohrala o týždeň skôr, podľa vedcov by dnes život na našej planéte nefungoval tak, ako ho poznáme. Zrejme by sme prišli o satelity, elektrické siete, vysielanie televízií, ale, napríklad aj o vodu, keďže bez elektriny by vypadli čerpadlá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Extrémna slnečná búrka totiž vyvrhla dňa 23. júla 2012 z našej hviezdy ohromný oblak nabitých častíc, ktoré leteli vesmírom štyrikrát rýchlejšie (3-tisíc kilometrov za sekundu), než je pri podobných výronoch koronálnej hmoty bežné. Našťastie, plazma našu Zem nezasiahla.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by trafila, stále by sme zbierali zvyšky," hovorí pre britskí denník Guardian atmosférický fyzik Daniel Baker. „Z výskumu nám vychádza, že pri erupcii v roku 2012 mali obyvatelia našej planéty šťastie. Ak by sa odohrala zhruba o týždeň skôr, Zem by bola v jednom ohni."

Načítavam video...

Odborníci o slnečnej erupcii spred dvoch rokov už hovoria ako o Carringtonovej udalosti. Britský astronóm Richard Carrington si v roku 1859 všimol na Slnku erupciu, po ktorej nasledoval prúd častíc, ktoré napokon zasiahli Zem.

V čase pary a konskej sily nespôsobili extrémne problémy, prerušili však telegrafické vedenie a spôsobili požiar niektorých telegrafických staníc.

Dnes je však svet odkázaný na elektroniku a prinajmenšom o jej časť by sme prišli. Nemuseli by fungovať elektrické prenosové sústavy, ale ani telefóny, GPS či rádiá. V roku 1989 pripravila podobná udalosť časť Kanady o elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Z môjho pohľadu bola búrka z júla 2012 prinajmenšom taká silná, ako tá v roku 1859," dodáva Baker. „Jediným rozdielom je, že táto netrafila."

Našťastie, prúd častíc z našej hviezdy trafil čosi iné - kozmické observatórium STEREO-A. Vďaka údajom zo sondy mohli odborníci celú udalosť lepšie preskúmať a vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odhadujú, že slnečná búrka by na planéte spôsobila dvadsaťkrát väčšie škody ako hurikán Katrina. Tieto náklady odhadujú na približne dva bilióny dolárov.

Astronómovia predpokladajú, že v najbližších desiatich rokoch jestvuje asi dvanásťpercentná šanca, že takáto katastrofická slnečná búrka Zem zasiahne. Podľa AFP to naznačujú dáta za posledné polstoročie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu