SME

Nerobiť nič je umenie. Desať rád, ako správne zaháľať

Práve vtedy, keď najviac zaháľame či leňošíme, posilňujeme svoje duševné zdravie, výkonnosť aj tvorivosť, tvrdia odborníci.

John Lennon bol známy celodenným zaháľaním v posteli.John Lennon bol známy celodenným zaháľaním v posteli. (Zdroj: Profimedia)

Keď písala uznávaná bojovníčka proti stresu knihu, v ktorej prísne odporúča pravidelný odpočinok od práce a preplnených diárov, netušila, čo ju čaká o tri roky.

Vo svojej ďalšej knihe Listy z môjho života: Skúsenosť s vyhorením Nemka Miriam Meckelová priznávala, že to sama nezvládala: záplava e-mailov a pozvánok na besedy spôsobila, že jedného dňa pri náhlivom balení kufra na akúsi konferenciu odborníčka padla na zem. Zrútila sa od stresu.

Keď sa opäť postavila na nohy, musela sa vyrovnávať s tým, že aj jej druhá kniha patrí medzi bestsellery v Nemecku. A stala sa mementom, že zaháľanie nie je taká jednoduchá činnosť, ako možno vyzerá – akokoľvek dôležitosť odpočinku racionálne uznávame.

Veď kedy ste naposledy nerobili nič? Uvoľnené, bezcieľne a ozaj číre NIČ? Možno práve vtedy, keď vám vyčítali, že si „váľate šunky“, „iba sa flákate“, „pozeráte do steny“, alebo naverímboha „meditujete nad nesmrteľnosťou chrústa“. Ako keby zaháľaním človek márnil čas. Alebo nemárnil?

Ulrich Schnabel verí, že nie. Skúsený nemecký novinár zameraný na vedu svoju knihu Umenie záhaľky zakladá na tvrdení, že kacírske nerobenie ničoho – režim mozgu bez vonkajších podnetov – je kľúčové pre výkonnosť, tvorivosť a vôbec, zdravie človeka.

Pri zdanlivom nič je totiž mozog prekvapivo aktívny.

Nulový stav mozgu

Zvláštny objav spravil vedec Marcus E. Raichle v roku 1996. Mozgy ľudí dal skenovať magnetickým tomografom pri riešení hádaniek. Výsledky ho prekvapili.

Aktivita istých centier klesala, keď pokusné osoby sústredili pozornosť na riešenie problému, a naopak narastala, len čo vedci oznámili koniec testu a ľudia sa uvoľnili. Ako keby centrá mozgu nabudilo zaháľanie, čudoval sa Američan.

Default Mode Network (DMN, čiže pokojový stav mozgu), ako vedec pomenoval zvláštny režim voľnobehu, keď necháme myšlienky slobodne a bezcieľne sa túlať, patrí medzi najvýznamnejšie objavy moderného výskumu mozgu. A je veľmi dôležitý aj na jeho fungovanie.

Mozog v stave DMN nemusí reagovať na podnety a môže sa venovať sám sebe. Nielenže si dáva do poriadku neurónové siete a má šancu na triedenie spomienok, ako keď si dáta upratuje počítač.

Súvisí aj so systémom uvedomovania si vlastného ja a hrá rolu v tvorbe nových myšlienok. To sú práve tie náhle a nevysvetliteľné osvietenia ducha dobre známe vynálezcom, filozofom, básnikom a umelcom.

Také bežné vyčítanie, že pozerať z okna nie je vôbec ničím užitočné, tak môžete odbiť tým, že „pri chode naprázdno sa podvedome zaoberáte vlastnou identitou a takto si vytvárate základ pre svoje sebauvedomovanie,“ či: „vedomé myslenie väčšinou chodí po vyšliapaných cestách. Ak sa tým chcete dostať k riešeniu príliš nasilu, môžete ľahko zadusiť svoju tvorivosť.“

Alebo ešte inak: Heuréka! zvolal Archimedes pri kúpaní vo vani.

Osvietenie v skutočnosti neprichádza odnikiaľ, mozog sa len podvedome zaoberá tým, čo sme mu uložili. Americký sociológ Robert K. Merton hovoril o fenoméne serendipity, čiže náhodnom odhalení dôležitých súvislostí mysľou pripravenou prijať nové poznatky. A v tom práve vidno problém dneška – že ani pri tvorivých povolaniach nemusí byť na záhaľku čas.

foto3.jpg

Mozog v stave voľnobehu (Default Mode Network) mapovaný magnetickou rezonanciou. Foto - Wikimedia

Kancelársky otrok

Ešte v tridsiatych rokoch ekonóm John Maynard Keynes predpovedal, že výzvou ďalších generácií bude nadbytok voľného času a záhaľky, ktorú treba zmysluplne využiť. Táto éra neprichádza, naopak. Čas sporiace digitálne technológie viac času žerú, ako šetria a bránia nám v sústredení.

Moderný kancelársky otrok závislý od Facebooku, e-mailov a surfovania po internete upína svoju nádej ku dvom týždňom nerušenej záhaľky na dovolenke. A potom je sklamaný, keď neprichádza na povel.

„Ako turisti snívame o odľahlých miestach, kde sa naše duše môžu uvoľnene túlať a hľadať cestu k nám samotným. Realita nás, bohužiaľ, veľmi rýchlo dostihne, pretože vo vysnenej destinácii narazíme na nové stresové faktory: pláž nám pripadá preplnená, hotel hlučný, počasie zlé a obsluha v reštaurácii nevrlá.

A namiesto toho, aby sme si plnými dúškami užívali ničnerobenie, bojujeme s pocitom vypätej nudy či zvláštnej nespokojnosti, ktorú si sami nevieme vysvetliť,“ opisuje Ulrich Schnabel v knihe.

Nerobiť nič v skutočnosti nie je vôbec jednoduché.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3FWC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu