* Z afrického kontinentu bolo viditeľné prvé úplné zatmenie Slnka v novom tisícročí. Stovky profesionálnych astronómov aj amatérov pozorovali tento nebeský úkaz na Madagaskare, Zambii, Zimbabwe a Mozambiku.
* Podľa odborníkov americkej spoločnosti George Eby Research, jedným z najúčinnejších liekov proti nachladnutiu je zinok. Tento prvok podporuje imunitný systém organizmu.
* Odborníci na počítačové hry a mobilnú komunikáciu predpovedajú starým klasickým hrám na Atari novú budúcnosť v mobilných telefónoch. Prvé hry zavedie už v tomto roku do svojich mobilných telefónov britská spoločnosť IFone.
* Toxické výpary z kamerunského jazera Lake Monoun na západe krajiny usmrtili v posledných rokoch takmer 1800 ľudí, povedal v rozhovore pre Reuters Henri Hogbe Nlend, minister vedy a výskumu Kamerunu.
* Boj proti epidémii AIDS/HIV vo svete stojí ročne 9,2 miliardy US dolárov, hovorí sa v oficiálnej správe OSN (UNAIDS). Takmer polovica tejto sumy ide do subsaharskej Afriky.
* Podľa psychológov z univerzity v britskom Leicesteri, počúvanie relaxačnej hudby zvyšuje u kráv ich dojivosť. Najväčšími hitmi sú Beethovenova Pastorálna symfónia a Bridge Over Troubled Water (Simon & Garfunkel).
* Britskí experti na raketovú techniku varujú, že zamýšľaný pokus kontroverzného konštruktéra Steva Bennetta vypustiť do kozmu svoju vlastnú kozmickú loď Thunderbird, takmer určite skončí katastrofou. Astronautom na palube by mal byť sám Bennett.
* V Arktíde sa testuje prototyp robota novej generácie z dielne Robotic Institute na Carnegie Mellon University v americkom Pittsburghu. Robot by mal slúžiť pri misiách na Mesiac a Mars. Vývoj robota sponzoruje NASA.
* Deštrukcia Amazonského pralesa by mohla už o 10 rokov byť nezvratná, tvrdí v ostatnom vydaní odborného časopisu Science James Alcock, profesor environmentálnych vied na Pennsylvánskej štátnej univerzite v USA.
* Filipínska sopka Mount Mayon v centrálnej časti tohto ostrovného štátu v nedeľu 24. júna explodovala a vyhnala z domovov takmer 25 tisíc obyvateľov. Vedci varujú, že aktivita sopky môže pretrvávať ešte niekoľko týždňov.
* Vedci z Múzea prírodnej histórie v španielskom Madride objavili zvláštny druh plesne, ktorá napadá CD-ROMy. Pleseň napadá vonkajšiu ochrannú vrstvu disku, likviduje plastickú hmotu a dokonca aj hliníkovú vrstvu, čím sa disk stáva nepoužiteľný. (BBC, Reuters, AP)