Aj pre ľudí nebezpečné baktérie však majú svojich prirodzených nepriateľov. Na úrovni mikroorganizmov sú to dravé baktérie, napr. bdelovibriá, alebo dravé prvoky. Ohrozujú ich však aj menší útočníci, vírusy, ktoré sa špecializujú na napádanie baktérií – tzv. bakteriofágy („požierače baktérií) alebo, skrátene, fágy. Tie predstavujú iný typ vírusov, ako sú tie, ktoré infikujú ľudí, živočíchy a rastliny.
Zväčša ide o pasívne klbká DNA či RNA v bielkovinovom obale, ktoré ožijú až pri styku s baktériami. Preniknú do nich, začnú sa tam množiť, narušia vnútrobunkovú štruktúru baktérií. Napadnuté baktérie po niekoľkých minútach doslova „vybuchnú“ a rozpadnú sa. Bádatelia Tom Bernhardt, In-Nang Wang, Ry Young a Douglas Struck z Texas A&M University v americkom College Station izolovali z dobre známeho malého fága Qb obalovú bielkovinu. Zistili, že táto bielkovina poškodzuje steny bakteriálnych buniek rovnako ako bežné antibiotiká. Blokuje totiž schopnosť baktérií vytvárať nové bunkové steny, takže sa nemôžu ďalej deliť. Toto bielkovinové „antibiotikum“ vysvetľuje starú záhadu, ako vlastne fágy zabíjajú baktérie.
Qb je druhý bakteriofág, z ktorého vedci na Texas A&M University izolovali bielkovinové antibiotikum, na treťom práve pracujú. Každý produkuje odlišnú látku, ktorá ničí bunkové steny. V situácii, keď na celý rad nebezpečných bakteriálnych ľudských patogénov prestávajú zaberať doteraz používané antibiotiká, otvárajú bielkovinové antibiotiká z fágov sľubné liečebné perspektívy.
(AP, Reuters, MIT, 5D)