
Celooblohová mapa rozloženia galaxií z prieskumu 2MASS
Americkí astronómovia zostavili na základe infračervených pozorovaní prvú mapu priestorového rozloženia galaxií na celej oblohe, až do vzdialenosti zhruba 500 miliónov svetelných rokov od našej planéty. Mapa bola jedným z vrcholov nedávnej konferencie Americkej astronomickej spoločnosti v kalifornskej Pasadene. Je výsledkom prieskumu oblohy 2MASS (2-Micron All Sky Survey). Ten sa uskutočnil v rokoch 1997-2001 infračervenými ďalekohľadmi – dvojičkami na arizonskom observatóriu Mount Hopkins a observatóriu Cerro Tololo v Chile.
Mapu 2MASS prezentoval vedúci projektu Stephen Schneider z massachusettskej univerzity (Amherst, USA). Znázorňuje všetky galaxie do už spomenutej vzdialenosti (bod = galaxia). Zreteľné je usporiadanie galaxií do akýchsi chumáčov poprepájaných vláknami, ktoré dokopy vytvárajú gigantickú pavučinu. Vidno v ňom dve veľké koncentrácie: vľavo takzvaný Veľký atraktor, ktorý gravitačne ovplyvňuje pohyb galaxií v celej miestnej časti vesmíru, a vpravo superkopa Ryby-Perzeus, obsahujúca aj kopu galaxií Abell 262, vzdialenú 200 miliónov svetelných rokov.
Tá bola cieľom podrobného rozboru trojrozmernej štruktúry. Väčšina galaxií sa však do nej len premieta – sú členmi superkopy v pozadí, ktorá je vzdialená zhruba miliardu svetelných rokov. 2MASS tak umožňuje skúmať priestorové rozloženie galaxií vrstvu po vrstve. Výsledky projektu tvoria experimentálny základ testov – špecifických predpovedí veľkoškálového rozloženia vesmírnej látky, vyplývajúcich z rôznych teórií tzv. Veľkého tresku (Big Bangu). (AP, Reuters, MIT, 5D)