SME

Módny omyl: všetko je na webe

„Dnes je už na internete naozaj všetko,“ skonštatoval nedávno v súkromnom rozhovore jeden z autorov relácie o internete vo verejnoprávnej televízii. „Všetko je na webe,“ opakuje rovnakú myšlienku internetový slogan Slovenských telekomunikácií. Na internet

e je toho už skutočne veľa – ako príklad sa často spomínajú cestovné poriadky vlakov či autobusov. Problémom internetových expertov však je, že vlakom takmer nikdy necestujú.

O ilúziu z užitočnosti množstva informácií z internetu by totiž prišli podobne, ako autor tohto článku nedávno na železničnej stanici v belgickom Liege. Cesta z Bratislavy bola naplánovaná cez internet – zistiť sa dali odchody autobusov do Belgicka, cena lístka, železničný prípoj do holandského Maastrichtu, a hoci sa neskôr ukázalo, že informácie zo slovenskej webovej stránky autobusov Eurolines neboli celkom pravdivé, zdalo sa, že internet poskytol dobrú službu. Na stanici v Belgicku však náhle nebol vytlačený cestovný poriadok nič platný. Internet totiž zabudol upozorniť, že belgické železnice budú štrajkovať. A že autobusy medzi Belgickom a Holandskom už dávno nepremávajú kvôli slintačke a krívačke. Samozrejme – niekde na internete obidve tieto informácie boli, rovnako ako náhle tak potrebná mapa mesta či porovnanie cien taxislužieb. Internet však, bohužiaľ, nikdy nedokáže tieto informácie integrovať – nedokáže poradiť tak, ako prvý anonymný Belgičan: „Ach – vlaky dnes nepôjdu – skúste to miestnym autobusom a od hranice stopom…“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iným príkladom je problém Ashvina Kumara z Kuvajtu, ktorý pátral po svojom starom priateľovi zo Slovenska. S pomocou náhodne skontaktovaného Slováka sa mu podarilo zistiť, že kamarát Juraj dnes žije v Austrálii a, samozrejme, má aj e-mailovú adresu. Zistiť sa to však nedalo z internetu – bolo nutné zatelefonovať jeho príbuzným, vysvetliť celú situáciu a nechať si adresu nadiktovať. Internet bol opäť schopný pomôcť len v čiastkovom kroku – telefónne číslo sa dalo nájsť v zozname na webe. Hoci Juraj bol „na internete“, z dvoch dôvodov bol prakticky nevypátrateľný. Po prvé, len málokto na webe zverejňuje svoju e-mailovú adresu, keďže by bola hneď zneužitá na zasielanie nevyžiadanej pošty. Po druhé, Juraj má už v e-mailovej adrese meno George a možnosť takejto zmeny by teoreticky mohla napadnúť Slovákovi, ale nikdy nie Kuvajťanovi. Dokonca aj keby Juraj zmenil v mene len jediné písmeno, šanca na jeho objavenie prakticky zaniká – internet nedokáže ani to, čo malé dieťa, rozoznať napríklad podobnosť medzi slovami „Juraj“ a „Juro“.

SkryťVypnúť reklamu

Viera, že na internete je všetko, vychádza z krásnej predstavy z predminulého storočia, že svet funguje podľa jasných a pravidelných zákonov. Jej prejavom môže byť napríklad názor, že k doprave na určité miesto stačí poznať čas odchodu vlaku a cenu lístka – v skutočnosti však potrebujeme aj množstvo ďalších informácií, ktoré internet nedokáže poskytnúť.

Viera, že technika vyrieši všetky naše problémy, nie je nová, ale dnes opäť – najmä vďaka šikovnému marketingu – prekvitá. V dlhodobom horizonte však nášmu vytriezveniu spôsobenému skutočnými cestami vlakom nikto nedokáže zabrániť.

TOMÁŠ BELLA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 60 595
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 126
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 690
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 834
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 954
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
SkryťZatvoriť reklamu